Nechat topení zapnuté, nebo ho vypnout a zapnout na pár hodin? Tato chyba vás může stát tisíce navíc
Snad každou zimu lidé řeší otázku, jak správně topit, aby měli doma příjemnou teplotu, ale zároveň se to co nejméně odrazilo na jejich ročním vyúčtování. Častou chybou se pak ale sami nevědomky připravují o peníze.
Zima už o sobě dala pořádně vědět a denní teploty padají k nule. V některých oblastech dokonce i pod nulu. Není proto divu, že chce většina lidí trávit čas v pohodlí a hlavně v teple svého domova. Jak ale ono teplo efektivně zajistit bez toho, aniž byste museli v příštím roce koukat na vyúčtování se zoufalstvím v očích? Jde o to naučit se správně topení používat. Řada lidí v tom stále chybuje. A pak zbytečně platí.
Zapnuté topení celý den?
Dlouhé roky se považovalo za správné nechávat zapnuté topení v zimních měsících po celý den. Díky tomu se můžete s klidem každý den po práci vracet do krásně vyhřátého bytu a užívat si naprostého pohodlí. Výměnou za to si ale pořádně připlatíte.
Když necháte topení zapnuté celý den, ohromné množství tepla se ztrácí, a to hlavně v případě, že je váš dům či byt nedostatečně zateplený. Na druhou stranu dobře izolované domy udrží teplo opravdu dlouho a hlavně dovnitř nepustí zimu zvenčí. Když tedy ráno před odchodem z práce vypnete topení, rozhodně se nemusíte bát toho, že byste se vraceli domů do vymrzlého bytu.
Nezapomínejte na to, že není potřeba mít v bytě více jak 25 °C. I když je určitě fajn, když můžete chodit doma jen v kraťasech a tílku, finančně se to vůbec nevyplácí.

Co když jedete na delší dobu pryč?
Jiná situace nastává, když jedete například na dovolenou nebo se chystáte na delší pracovní cestu. To se vyplatí nechávat topení zapnuté tak, aby v bytě neklesla teplota pod 17 °C. Při nízkých teplotách začíná totiž na oknech i stěnách kondenzovat voda a vy tak byt vystavujete riziku vzniku plísní. Těch pak bývá poměrně obtížné se zbavit.
Kdo má termostat, má vyhráno
Jestliže doma ovládáte topení přes termostat, vyplatí se jej nastavit na stálou teplotu okolo 22 stupňů Celsia. Zároveň jej ale nastavte tak, aby zapnul topení opravdu jen v době, kterou trávíte doma. Případně aby začal topit zhruba jednu hodinu před vaším příchodem z práce. Během toho se váš dům či byt krásně vytopí. Vždy před odchodem z bytu zkontrolujte, zda jste nenechali někde otevřená okna.
Přes noc netopte
Spousta lidí topí hlavně večer, neboť se bojí, že jim po ulehnutí do postele bude zima. Takové obavy jsou ale naprosto zbytečné. Na noc tedy můžete topení klidně vypnout. Nejenže díky tomu ušetříte, ale také se lépe vyspíte. Ideální teplota v ložnici by neměla přesáhnout 19 °C. V nižších teplotách tělo lépe a kvalitněji odpočívá, a navíc nehrozí, že byste se budili horkem celí zpocení.

Nepodceňujte údržbu
Aby topení správně fungovalo, je třeba mu hlavně během topné sezóny věnovat dostatek pozornosti a péče. Vyplatí se jej každý rok odvzdušnit. Stačí na něm najít ventil, kterým lehce pootočíte a necháte uniknout vzduch, který se v topení usadil během letních měsíců. Nezapomeňte pod ventil umístit nějakou nádobu, do níž zachytíte vodu, která z topení vyteče. Odvzdušněné topení topí mnohem efektivněji a může snížit vaši spotřebu tepla až o 25 %.
Pravidelně také topení čistěte. Ulpívá v něm spousta prachu a dalších nečistot, které se ve finále mohou podepsat na tom, jak efektivně topení topí. Stačí smíchat horkou vodu s aviváží a pak s ní prolijte topení. Pod něj předtím umístěte nějakou nádobu nebo vrstvu hadrů, které vodu zachytí. Díky tomu nejenže bude topení čisté, ale při zahřívání bude do vzduchu uvolňovat i příjemnou vůni.
Pokud nemáte ústřední topení a topíte si svým vlastním kotlem, je třeba navíc provést revizi kotle. I díky tomu se dočkáte mnohem příjemnějších teplot, a to za přijatelnou cenu.
Zdroje: prozeny.cz, chip.cz