Magická Milešovka: Objevte kouzlo Hromové hory a její tajemství
Magická hora, která je viditelná ze všech stran, se vypíná do výšky 837 metrů nad mořem a je jednou z dominant Českého středohoří. Lidé ji navštěvují odnepaměti. Je sopečného původu, má tvar kužele a přezdívá se jí také Hromová hora.
Tuto horu obklopuje až magická aura. Odjakživa byla totiž opředena pověstmi a legendami. Lidé věřili, že její vrchol je sídlem nadpřirozených sil. Díky častým bouřím, které jsou zde neobyčejně silné a časté, vznikl název Hromová hora. Na vrcholu bývá navíc nejvíce bouřkových dní v roce. Traduje se, že duchové a nadpřirozené bytosti zde pořádají své hostiny, což dává místu jeho mystický charakter. Lidé si ji v minulosti spojovali se zvláštní energií, která měla být léčivá a podporující duševní harmonii. Přírodní krásy v okolí a zvláštní genius loci inspiruje generace lidí. Dodnes tak přitahuje mystiky, milovníky přírody, turisty, básníky a malíře, kteří hledají klid a inspiraci.
Vulkanická homole, stará miliony let
Tento symbol Českého středohoří je sopečného původu a je typickým příkladem vulkanické homole, která vznikla během třetihor. Svahy hory jsou porostlé lesy. Na úpatí najdete rozmanité druhy rostlin a živočichů, včetně těch chráněných. Milešovka je významná svou vulkanickou geologií, která vytváří unikátní podmínky pro růst specifické vegetace. Svahům hory dominují bukové lesy, na jejichž okrajích a kamenitých místech se objevuje lýkovec jedovatý. Díky vlhkému a stinnému prostředí se tu dobře daří různým druhům kapradin i několika chráněným a vzácným druhům trav, jako je kavyl Ivanův nebo děhel lesní. Zdejší lesní biotopy jsou domovinou největší evropské sovy výra velkého či dravé káně lesní. Milešovka je bohatá na různé druhy hmyzu, včetně vzácných motýlů a brouků, jako je roháč obecný, jeden z největších evropských exemplářů.

Výhled až do Alp
Z vrcholu Milešovky je nádherný výhled na celé České středohoří, Krušné hory, a při dobré viditelnosti dokonce až na Šumavu a Alpy. Krásu zdejší přírody ocenil už slavný německý cestovatel Alexander von Humboldt, který Milešovku označil dokonce za „třetí nejkrásnější místo na světě“. I proto se možná stala oblíbeným cílem turistů. Boom zájmu o výstupy na nejvyšší místo Českého středohoří začal už v 19. století. Prvními návštěvníky byli lázeňští hosté z Teplic a členové turistických a okrašlovacích spolků z širšího okolí Teplicka a Lovosicka, které v té době byly jak německé, tak české. Tehdejší návštěvníci obdivovali pozoruhodnou krajinu nejen přes den. Po přenocování na vrcholu si pak vychutnávali východ slunce. K dopravě na vrchol sloužily tehdy muly a nosítka, které poskytli a obsluhovali obyvatelé obce Bílka.
Na trase čekají odpočinková místa
Cesta na Milešovku je poměrně nenáročná, jen místy malinko strmější. Vedou sem dvě turistické trasy, a to z obce Bílka po modré turistické značce, druhá pak vede z obce Milešov po červené. Na obou trasách najdete odpočinková místa a orientační mapy, postavené Lesy České republiky z peněz na rozvoj návštěvnosti lesa, takzvaného Programu 2000. Odměnou za výstup je jedinečný zážitek z nádherné přírody a dechberoucího výhledu. Většinu nově vysazených lesů tvoří odolnější listnaté dřeviny. Čím blíže jste k vrcholu, tím jsou lesy přírodnější. Nakonec vstoupíte do botanické rezervace s původními listnatými lesy na skalách. Zajímavostí jsou v tomto místě takzvané ventaroly, tedy otvory do vnitřku hory. Mají speciální funkci, v zimě jimi totiž proudí teplejší vzduch z podzemí, v létě naopak vzduch studenější. Tento poměrně unikátní jev lze pozorovat v Českém středohoří také na kopci Boreč.
Nejstarší meteorologická stanice
Velké změny na vrcholu Milešovky nastaly po roce 1905, kdy zde byla vybudována nejstarší meteorologická stanice s výhledovou věží, nabízející panoramatický výhled do okolí. První pozorovatel, Franz Löppen, sem nastoupil už v polovině července 1904. Na observatoři bydlel s rodinou a občas mu pomáhala jeho žena. Tehdy se měřilo třikrát denně. Za více než sto deset let se tak mnoho nezměnilo. Dnes zdejší meteorologická stanice patří mezi více než čtyřiceti profesionálními stanicemi v naší zemi k těm několika, kde se slouží čtyřiadvacet hodin denně. Observatoř dodnes provádí pravidelná meteorologická měření, její zaměstnanci se tu střídají ve dvanáctihodinových směnách. V pozdějších letech tady vznikla i restaurace, na vrcholu je také možnost přespání.

A kam dál?
V okolí je spousta malebných hradních zřícenin. Třeba bájný hrad Sukoslav nad Kostomlaty nebo Ostrý na stejnojmenném kopci. Hrad Házmburk a Milešovka jsou od sebe vzdálené přibližně 15 kilometrů vzdušnou čarou. Pěšky je to zhruba o deset více.
Zdroje: www.turistika.cz , www.stredohori.cz, www.kudyznudy.cz, www.lideazeme.cz, lesycr.cz