Toto české město má nejkrásnější historické jádro. Víte, kde ho hledat?
V České republice se nachází dlouhé zástupy architektonických divů a přírodních unikátů. Některé památky skryté v naší malebné krajině mají nevyčíslitelnou hodnotu.
Zahraniční turisté se vydávají za účelem poznávání historických památek i jiných architektonických skvostů do celé řady českých měst. Které z nich má nejkrásnější historické jádro?
Takto výjimečně zachovalé historické centrum jen tak nikde nenajdete
Za městem s náramným historickým jádrem, jímž Cheb bezpochyby je, se vydejte do kraje plného lázní. Pokud jste dávali při hodinách zeměpisu pozor, víte, že je řeč o kraji Karlovarském. Cheb se nachází ve stejnojmenném okrese pouze 5 kilometrů od hranic s Německem. Starobylým jádrem protéká řeka Ohře. Právě historické centrum je z turistického hlediska nejvýznamnější. Ukrývá se v něm totiž nespočet zajímavých památek, které jsou mimořádně zachovalé. Když vezmeme v potaz, že se město nachází nedaleko hranic, je to ještě mnohem více obdivuhodné.
Po městě je rozesetá celá řada úchvatných památek
Mezi nejvýznamnější památky Chebu patří kostel svatého Mikuláše a Alžběty, komplex 11 kupeckých domů Špalíček, gotická stavba s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel svaté Kláry, náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, poutní areál Marie Loreto, křížovnický klášter s kostelem svatého Bartoloměje, budova městského divadla z roku 1874, kostel svatého Václava, Chebský hrad nebo evangelický kostel Pokoje. Uprostřed města nicméně najdete i památníky a sochy.
Bohatá historie a časté střídání názvu
První písemné historické prameny o městě pocházejí již z roku 1061. Obec se ale původně nazývala Agara (odvozeno podle keltského názvu řeky Ohře). Následně se jí říkalo latinsky Egire a německy Eger. Svůj český název Cheb dostalo město až v časném středověku. Je odvozen od „ohbí řeky“ Ohře, která obtéká skalní ostroh na severu města.

Malebné náměstí skrývá nejeden cenný poklad
Dominanta náměstí Krále Jiřího z Poděbrad ohromuje dějepisáře i turisty již mnoho let. Jedná se o uskupení jedenácti středověkých kupeckých domů, které byly původně vystavené v gotickém slohu. Celému uskupení se přezdívá Špalíček. Konkrétně ho najdete na severní straně náměstí. Za dobu své existence se stal symbolem Chebu.
Domy se začaly budovat již ve 13. století na místě tehdejších masných krámů a kramářských bud. Celý komplex je rozdělen do dvou hlavních bloků. Jejich půdorys je podle nejstaršího zobrazení, které pochází až z roku 1472, zachován až do dnešní doby. To je jeden z hlavních důvodů, proč se jedná o ráj pro historiky. Kdysi se na místě nacházela i třetí řada domků, ta byla ovšem ke smůle návštěvníků zbořena. Pro jednotlivé domy je typická konstrukce, která byla vytvořena technikou hrázdění. Hrázděné budovy jsou obecně typické pro celou oblast
Dalším zajímavým prvkem, kterým náměstí Krále Jiřího z Poděbrad disponuje, je takzvaná Brána času. Od ní vede po zemi železný pruh, na kterém je vyznačená historie Chebu. Na rohu je potom socha Davida a Goliáše. V neposlední řadě zde najdete Muzeum Cheb, v němž se nachází expozice věnovaná městu. Nedaleko na vás potom číhá druhé muzeum (zvané Retromuseum), které vám přiblíží složitou dobu komunismu.

Chebský hrad je unikát, který jinde v Česku nenajdete
Při návštěvě západních Čech byste si rozhodně neměli nechat ujít Chebský hrad. Významný je především z toho důvodu, že se jedná o jediného zástupce císařské falce v Česku. Nejde však o jedinou úctyhodnou věc, na níž může lákat turisty. Objevíte v něm totiž i nádhernou dvoupatrovou kapli svatého Erharta a Uršuly, studnu nebo polní kanón ze 17. století. V neposlední řadě si můžete prohlédnout sbírku kostýmů, které pochází z 9. až 18. století.
Zdroje: smilingway.cz mistopisy.cz kudyznudy.cz cheb.cz