Nejromantičtější zámek v Česku můžete zažít i na loďce
V Jihočeském kraji, asi 20 km severně od Jindřichova Hradce, se nachází jedinečný renesanční zámek, umístěný na skalnatém ostrově přímo uprostřed rybníka. Jedinečný je především díky své charakteristické barvě.
Ve zdech tohoto jihočeského zámku plyne život už 600 let. Prošel rukama několika významných majitelů a během této doby několikrát výrazně změnil svou tvář, od renesance až po baroko. Často je díky tomu považován za jedno z nejromantičtějších míst v České republice. Původně stála na jeho místě středověká tvrz, doložená písemně už v roce 1465, kdy ji koupil rytíř Jan Kába z Rybňan a začal ji renesančně upravovat. Snad největší a nejkrásnější změnu zaznamenal tento zámek po roce 1641. Tehdy se stal majitelem zámku významný český šlechtic Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, za něhož proběhly barokní úpravy prvního patra. Poslední stavební úpravy souvisejí s knížecí rodinou Schönburg-Hartenstein. Ta zámek vlastnila až do roku 1945, kdy byl na základě Benešových dekretů zestátněn a zpřístupněn na Třeboňsku veřejnosti jako kulturní památka.
Poslední majitelé vdechli zámku romantickou atmosféru
Krátce po roce 1900 došlo k výrazné přestavbě interiérů, které tím získaly novorenesanční a neogotický charakter, jak se slušelo na tehdejší romantický vkus šlechty. Schönburg-Hartensteinové zmodernizovali technické zázemí zámku, na svou dobu až pokrokově. Zavedli do něj totiž elektřinu a tekoucí vodu. Zároveň provedli citlivé krajinářské úpravy okolí včetně zámeckého parku tak, aby odpovídal trendům anglického parku. Vytvořili nově upravené klikaté cesty s romantickými výhledy na zámek, esteticky začlenili vodní příkop a jezírko, a okolní vegetaci navrhli tak, aby vodní plocha dominovala celé kompozici. Dosadili dekorativní zahradní prvky jako altány a lavičky k rozjímání při procházkách. Obnovili romantický ráz okolního prostředí, na některých místech se objevily zdobné prvky jako květinové záhony a skalky.
Sytě červená barva dodala zámku jméno
Nebyl by to ale zámek Červená Lhota, kdyby mu jeho majitelé nevtiskli také typickou až bizarní barvu fasády. Sytě červená mu tak ve stovkách tuzemských památek propůjčuje naprosto nezaměnitelný vzhled. Zkrátka jako vystřižený z pohádky. Podle pověsti se sice toto zbarvení váže ke krvavým legendám spojeným s historií zámku. Jedna z legend pak hovoří například o tom, že si zámeckou paní odnesl čert. Ve skutečnosti šlo ale spíše o to dodat mu punc estetičnosti, jedinečnosti i útulnosti. Schönburg-Hartensteinové si interiérů i exteriérů zámku naplno užívali. Patřili mezi starobylé šlechtické rody ze Saska a Rakouska, a tak měli mnoha aristokratických zálib. Zajímali se o hudbu, a tak byl zámek už v minulosti kulturním centrem. Myslivost byla tradiční šlechtickou zálibou, která se provozovala na mnoha šlechtických sídlech, včetně Červené Lhoty. Lesy kolem zámku byly ideálním místem pro lov. Poslední majitelé byli také štědrými mecenáši, stejně jako ostatní šlechtické rody podporovali místní obyvatele, stavby nebo umělecké projekty a zajišťovali reprezentativní funkci svého panství.

Život mimo čas
Zvláštní atmosféra tohoto vodního zámku, který během staletého vývoje střídal majitele i stavební podoby, dokázala vytvořit útulný domov a zákoutí starých pořádků pro knížecí rodinu posledních majitelů. Návštěvu jejich autenticky dochovaného obydlí si tak můžete zpestřit nejen procházkou anglickým parkem, ale také plavbou v půjčené pramičce či modlitbou v zámecké kapli. V zámeckých interiérech můžete obdivovat historický nábytek, obrazy a dalšími artefakty, což umožňuje nahlédnout do každodenního života šlechty. Kromě samotného zámku stojí za prozkoumání i rybník, který lze obeplout na pronajaté loďce. Zámek zrcadlící se na jeho hladině je skutečně sugestivním zážitkem.
„Zlatovlásko, krásko, chce tě bohatý král…“
Že se vám zdá zámek Červená Lhota povědomý i z pohádek a filmů? Jeden z nejkrásnějších renesančních zámků v České republice skutečně slouží díky svému romantickému umístění na vodě už desítky let jako kulisa filmařům od nás i ze zahraničí, především z Německa. Mezi nejznámější snímky patří Princezna na hrášku, O zatoulané princezně či jedna z nejvíce ikonických českých vánočních pohádek Zlatovláska z roku 1973. Malebné prostředí využil také štáb historické komedie Svatby pana Voka z roku 1970.

Kam vyrazit v okolí? Tipy na výlety
Jsme na Třeboňsku, a tak je v okolí zámku celá řada možností k výletování, od návštěvy historické Třeboně s renesančním zámkem a Jindřichova Hradce, až po Letecké muzeum Deštná. Za zmínku stojí Provaznické muzeum s expozicí starých, řemeslných postupů při výrobě provazů, popruhů, rohožek a sítí pomocí originálních nástrojů. Najdete zde například pletací stroj, jeden z nejstarších u nás. Milovníky výtvarného umění zase zaujme Galerie Helen přímo na Červené Lhotě. Přímo na Červené Lhotě můžete ve vybraných prosincových dnech a také o všech lednových víkendech 2025 oslavit Schönburské Vánoce. Prohlídky vánočně vyzdobených interiérů zavedou do doby první republiky, kdy tu knížecí rodina Schönburg-Hartenstein slavila vánoční svátky. Dozvíte se, čemu se v zimním období rodina věnovala, jak prožívala čas Vánoc, co se servírovalo ke štědrovečerní večeři nebo jaké dárky přinesl Ježíšek pod stromeček. Zavítat budete moci i do prostor bývalé zámecké kuchyně, kde budou vystaveny betlémy vyrobené českými betlémáři z různých materiálů. Slavnostní atmosféru umocní mimořádné večerní prohlídky v 19:00. Na tuto prohlídku je nutná online rezervace.
Zdroje: www.zamek-cervenalhota.cz, www.cervena-lhota.cz, www.jenprocestovatele.cz, primavylety.cz, jindrichohradecky.denik.cz