Za tímto unikátním českým parkem se vydejte sem. Takový jinde nenajdete
V naší malebné zemi se vyskytuje nespočet hradů, hradních zřícenin a zámků. U těchto architektonických artefaktů pak často narazíte i na přilehlé okrasné zahrady nebo parky. Mnohdy dosahují natolik neskonalé krásy, že se za nimi sjíždí turisté ze všech oblastí světa.
Korunu pro nejrozsáhlejší a nejkrásnější park České republiky by si s vysokou pravděpodobností odnesl Lednicko-Valtický areál. Jeho významnost podtrhuje fakt, že je zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Považuje se za nejrozlehlejší lidmi kultivovanou krajinu v Evropě. Dle některých údajů je dokonce největší na světě. Jistě vás ale ohromí i zámecký park v Průhonicích, který je v některých směrech zcela unikátní.
Jeden z nejnavštěvovanějších parků v republice je velmi dobře přístupný
Zámecký park v Průhonicích patří mezi nejnavštěvovanější komponované (lidmi zušlechtěné) krajiny v České republice. Není se čemu divit, neboť by se v nich dokázal hodiny kochat i ten největší pecivál. Najdete ho jen pár kilometrů od hranic našeho hlavního města. To znamená, že se může pyšnit i velmi dobrým přístupem. Z prahy k němu jezdí autobusy přibližně každých 15 minut.
Průhonický park může být skvělým turistickým cílem i pro vozíčkáře. Všechny barevně značené okruhy uvnitř parku jsou jim k dispozici.
Bývalému ministru zemědělství se podařilo na vlastní pěst vybudovat veledílo
Průhonický park byl vybudován v roce 1885. O jeho založení se postaral hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca. Jednalo se o velmi vzdělaného muže. Byl právníkem, politikem, českým a rakouským šlechticem, rytířem řádu svatého Jiří a dendrologem (dendrologie je nauka o stromech, keřích a polokeřích). V letech 1917 až 1918 dokonce plnil roli posledního ministra zemědělství Předlitavska. Vzhledem k jeho životním zkušenostem není vůbec divu, že měl k budování parků a zahrad sklony i potřebné předpoklady. Průhonický zámecký park zvládl po celý život budovat dle svých vlastních představ, odborných znalostí a citu pro krajinu.
A proč si jako místo pro realizaci svého snu vybral právě Průhonice? Údajně ho kdysi okouzlilo členité a barvité údolí potoka Botiče.

Zámecký park v Průhonicích si zamilujete
Veledílo hraběte Arnošta Emanuela Tarouca je naprosto dechberoucím přírodním úkazem. Jedná se o vrcholné dílo českého přírodně-krajinářského slohu. Dokazuje to jeho zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. Na něj byl v roce 2010 zapsán celý park i jeho sbírky rostlin. Ve stejný rok byl zároveň prohlášen za národní kulturní památku.
Celková rozloha parku činí téměř 250 hektarů. Díky tomu se může zařadit po boku největších parků v celé Evropě. Porosty a dřeviny se zde střídají s volnými lučními plochami, rybníky, potoky, vodopády a jejich slepými rameny. Obdivuhodné je uspořádání dřevin podle různých ročních období, které zajišťuje mistrnou barevnou proměnlivost po celý rok. Unikátem je pak využití dovezených dřevin, kterými byly doplněny původní rostliny. Pro některé z nich představoval zámecký park v Průhonicích vstupní bránu do Čech a zbytku Evropy.
Park je ze strany objímán zámkem Průhonice, který je však veřejnosti otevřen pouze částečně. Najdete v něm ještě další významnou budovu. Jedná se o kostelík Narození Panny Marie, který je nejstarší památkou v celém areálu.
Takovou sbírku rostlin nikde jinde nenajdete
Celý zámecký park je významný i pro jeho vysokou dendrologickou hodnotu. Najdete v něm okolo 1600 druhů domácích a cizokrajných dřevin. Výjimečná je především sbírka rododendronů, která disponuje 8000 kusy ve 100 různých druzích a kultivarech.

Vyhledávaný terč filmařů
Zámecký park v Průhonicích jste mohli zahlédnout v několika filmech i seriálech. Mezi nejznámější z nich patří Ať žijí duchové!, F. L. Věk, Popelka, S čerty nejsou žerty, Tři veteráni, Třetí princ, Ordinace v růžové zahradě či Dobrodružství kriminalistiky.
Zdroje: pruhonice-obec.cz kudyznudy.cz wikipedia.org