Moravský verbuňk a kroje: Festival, který vás nadchne
Toto malebné historické městečko na jihovýchodě Moravy je proslulé jedním z největších a nejstarších folklorních festivalů ve střední Evropě. Uvítají vás tu dvě starobylé kamenné brány, které ve středověku chránily město i vstup na Moravu před nájezdníky.
Když do tohoto historického městečka na pomezí Moravy a Slovenska zavítáte každoročně poslední víkend v červnu, může se vám snadno stát, že ve městě ani jeho blízkém okolí nezaparkujete. Nebo s tím budete mít minimálně velký problém. Během čtyř dnů se totiž každý rok těsně před prázdninami tohle jinak poklidné městečko „přifoukne“ o desetitisíce lidí, kteří se sem sjedou z Čech, Moravy, Slezska, ale i ze zahraničí. Dokonce se sem v čase žní vydávají rodáci, kteří už roky žijí v zámoří nebo třeba v Austrálii. Proč je právě v tyto dny pro moravské Slováky touha po domově tak silná? Řeknou vám to jednoduše: Nám zkrátka srdce bije pro folklor!
Housle a cimbál na každém kroku
Ze zdejšího zámeckého parku, amfiteátru, Skanzenu, z ulic, dvorů, oken, hospůdek, odtud odevšad se totiž celé čtyři dny ozývají zvuky houslí a cimbálu. Když skončí oficiální festivalový program, přesunou se muzikanti a folkloristi do ulic. Často tam zpívají až do brzkého rána a pak znovu na pódium, kde na různých scénách běží současně desítky tematických folklorních pořadů. Tančí se tady Beseda nebo verbuňk, a zní překrásné moravské lidové písničky. Kdo jednou tuto sugestivní atmosféru zažije, ten se sem další rok zase rád vrátí. Tento festival je totiž jiný než v ostatních tuzemských městech, a dokonce i v těch evropských. I přes všechnu tu hektičnost, tisíce tuzemských i zahraničních účinkujících, hostů i návštěvníků, zácpy autobusů, nekonečné fronty na toaletu, pivo či cigáro na grilu.

Kapesník na hlavě a „kotel“ jako na fotbale
Návštěvníci jej zkrátka milují, i když je právě toto město místem, kde pravidelně padají letní teplotní rekordy. Často tak prosedíte celé dny v hledišti s mokrým kapesníkem na hlavě, abyste úmorná vedra v rozpáleném amfiteátru vůbec přežili. Jenže tenhle festival si vás prostě omotá. Má totiž něco navíc, a tím „něčím“ je skvělá, rodinná atmosféra. Už jste někdy seděli v hledišti pod širým nebem při finále verbuňku, tedy slováckého mužského lidového tance, který je dokonce zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO? Jestli ne, pak věřte, že takový fanouškovský „kotel“ nemají ani fotbalové hvězdy na derby Slavie-Sparta. Už víte, kde se tento unikátní mezinárodní folklorní festival, největší svého druhu ve střední Evropě, koná? Tím městečkem je Strážnice na Hodonínsku.
Krojované průvody městem oslaví brzy osmdesátku
Strážnický festival má dlouhou tradici, poprvé byl pořádán už v roce 1946, a je tak jedním z nejstarších evropských festivalů. Od té doby se jeho program stále rozšiřuje, kromě krojovaných průvodů městem, tradičních programů spojených s lidovou kulturou či řemeslných trhů si tady můžete zajít třeba na zajímavý workshop nebo folklorní program pro děti. I přes drobné inovace si ale udržuje po desetiletí autentickou podobu prezentace lidového umění a nesnaží se experimentovat.
Až se nabažíte folkloru, vyrazte za vínem a místními památkami
Když se vydáte ze Strážnice do vedlejší vesnice Petrov, narazíte na jejím okraji na unikátní areál několika desítek typických slováckých vinných sklepů s názvem Petrovské Plže. Dostanete se sem skrz historickou Skalickou bránu, která je pozůstatkem středověkého opevnění města. Na jeho opačné straně je dvojče této brány, jen s jiným názvem – Veselská. Strážnice byla totiž ve středověku významným strategickým obranným bodem nejen pro blízké okolí, ale i pro celou Moravu. Kolem ní byl vodní příkop a hliněný val. Bránila totiž město proti nájezdům uherských Bočkajovců, kteří Strážnici dokonce vypálili, vyplenili a mnoho místních lidí odvlekli do zajetí. Bránit se musela i krvelačným Turkům a Tatarům.

Městečko nabité historií
Navštívit můžete také renesanční zámek s expozicí lidové architektury a folkloru, postavený na místě původního hradu ze 14. století. Rozlehlý zámecký park anglického stylu, Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy, barokní synagoga z 18. století a židovský hřbitov, Bílá věž či barokní Kostel Nanebevzetí Panny Marie s cennými památkami, to vše jedinečnou atmosféru tohoto historického městečka jen krásně dokreslí.
Zdroje: festivalstraznice.cz, www.mojetrhy.cz, www.kudyznudy.cz, www.jenprocestovatele.cz, www.straznice-mesto.cz