Zapomeňte na Šumavu, nejkrásnější lesní túry jsou právě tady
Česká krajina nabízí turistům ze všech koutů světa mnoho skvostných pokladů. Není divu, že se zde kdysi praotec Čech podle pověstí rozhodl zakotvit i se svými následovateli.
Nejkrásnější místa České republiky najdete v chráněných krajinných oblastech, kterých máme celkem 26, nebo v národních parcích. Největším národním parkem je Šumava, nejmenším je Národní park Podyjí. Nejstarší je Krkonošský národní park, který byl založen již v roce 1963. Na opačné straně spektra se nachází Národní park České Švýcarsko, jenž se „narodil“ v roce 2000. Titul nejmladšího by mu ale měly v blízké době sebrat nové národní parky, které plánuje vyhlásit vláda. Jsou jimi NP Křivoklátsko a NP Soutok. Krásu Českému Švýcarsku nicméně jen tak nikdo nesebere. Proto byste jej rozhodně měli posvětit svou návštěvou. Co všechno v něm najdete?
České Švýcarsko je Rájem na zemi
Národní park České Švýcarsko se rozpíná v Ústeckém kraji, konkrétně v okrese Děčín. Patří k nejkrásnějším místům v Evropě. Dal by se označit za království bohatých lesů a majestátných skal. Jedná se zkrátka o vskutku úchvatný výplod přírody. K hlavním důvodům jeho ochrany patří tamější unikátní životní prostředí a především pískovcové útvary. Těch tam najdete opravdu mnoho, navíc disponují celou řadou tvarů. Může se jednat například o robustní skalní věže, brány, stěny, rokle, bludiště nebo dokonce celá pískovcová města. Nejznámější dominantou tohoto Ráje na zemi se stala Pravčická brána, která je zároveň označována za ikonu celého parku.

Pravčická brána patří mezi největší přírodní divy světa
Jak bylo již zmíněno, hlavní dominantou Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána. Ta se může pyšnit neuvěřitelnými rozměry. Její šířka činí 26,5 metru a tyčí se do výšky 16 metrů. Tím si zasluhuje nálepku „největší pískovcová skalní brána v Evropě“. Brána je čistým výplodem přírody. Nejedná se o pozůstatek lidské činnosti. Místní obyvatelé jí říkají „pravčárna“. V jejím okolí najdete nejednu vyhlídku a taktéž útulný zámeček zvaný Sokolí hnízdo.
Pravčická brána je opěvována po celém světě. Dokonce se jí v roce 2006 podařilo proklouznout mezi 71 semifinalistů v soutěži o sedm přírodních divů světa. To je opravdu úctyhodný počin, který dokazuje její výjimečnost.
Nejkrásnější trasou k Pravčické bráně je Gabrielina stezka. Cestou se vám naskytne mnoho perfektních výhledů a taktéž narazíte na Křídelní stěnu i jiné skalní masivy. Zahlédnete z ní i významné horolezecké destinace, mezi něž patří především Homole nebo Velký Pravčický kužel. Její začátek se nachází v Mezní Louce.

Křídelní stěna vám svou hřmotností vyrazí dech
Jedním z nejvýznamnějších skalních masivů v Českém Švýcarsku je bezpochyby Křídelní stěna. Jedná se o velmi strmý skalní útvar, jehož jednotlivé skály sahají až do výšky 456 metrů nad mořem.
Skalní hrad Šaunštejn a skalní oblouk Malá Pravčická brána
Dalším skvělým výchozím bodem pro výlety může být obec Vysoká Lípa. Z té můžete navštívit hned dva turistické cíle, které rozhodně stojí za to. Trasy na ně jsou však poměrně náročné, takže je není radno podceňovat.
První z cílů je loupežnický hrad Šaunštejn. Jedná se o zbytky skalní pevnosti, která nejdříve patřila rodu Berků. Jeho vznik se konkrétně datuje do poloviny 14. století. Později padla i do rukou rodu Vartemberků. Nebyly to však jen rody, které o hrad usilovaly. V roce 1444 byl dobyt, načež se stal nocležištěm a útočištěm loupežnických band, zběhů a dobrodruhů. Dostanete se k němu pomocí žebříků, můstků a strmých schodech. To z něj činí ideální cíl pro dobrodruhy ze všech koutů světa.
Malá Pravčická brána je ve srovnání se svou „sestrou“ mnohonásobně menší. Její výška činí pouze 2,3 metry, šířka 3,3 metry a délka 1,5 metru. Nabízí ovšem romantickou vyhlídku, která je vybudovaná přímo na jejím vrchu. Cestou k ní navíc minete další úchvatné vyhlídky. Mezi ty nejnavštěvovanější patří Rudolfův kámen, Vilemína nebo Mariina vyhlídka.
Zdroje: wikipedia.org kudyznudy.cz smilingway.cz region-ceskesvycarsko.cz