Toto je nejklidnější oáza v Česku. Ideální na útěk z města
Tohle město na Vysočině je skvělým místem pro únik z hektičnosti, starostí, stereotypu nebo nudy. Kombinace nádherné přírody, bohaté historie a klidného venkovského prostředí je ideálním dobíječem baterek a rozpouštěčem stresu.
Pokud máte plné zuby ranních špiček cestou do práce, odpoledních kolon na cestě z práce, přeplněných nákupních center, troubících řidičů, zlobivých potomků, nervózních kolegů nebo třeba věčně naštvaného šéfa, vyrazte na Vysočinu. Do kraje krásných hlubokých lesů, luk, rybníků a bramborových polí. Tento kraj nabízí vše, čemu se říká perfect place. Je to totiž perfektní místo pro turistiku, běh, cykloturistiku, vodní sporty, plavání, rybaření nebo „jen“ relaxaci uprostřed nádherné přírody. Oblast je také známá svým zdravým prostředím a kvalitním, čistým vzduchem. A faktem je, že ve městech je dnes astmatiků, lidí s dýchacími potížemi nebo těch, kteří třeba špatně spí či nejsou v psychické pohodě, víc než dost.
Geniální Santini-Aichel
A přitom stačí tak málo. Totiž vyrazit na pár dní do zdejších lesů, abyste se dostali do úplně jiného rozpoložení. Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, kde toto město leží, je tím pravým balzámem na tělo i duši a vybalancováním pohody po hektickém životě ve městě. A pak je tady mistrovské dílo barokní gotiky či gotizujícího baroka, tedy dynamického architektonického slohu, jehož tvůrcem a nejvýraznějším představitelem byl geniální český stavitel Jan Blažej Santini-Aichel. Právě díky Santinimu dnes obdivujeme poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je takovým majstrštykem, že je dokonce památkou pod patronací UNESCO. Tou nejklidnější oázou v Česku, ideální pro útěk z města, je Žďár nad Sázavou.

Harmonie a božský klid
Jestli tedy chcete v klidu rozjímat, vydejte se na vyhlášené poutní místo, kde ucítíte harmonii a přímo božský klid. A to i za předpokladu, že se do tam vypraví ročně neuvěřitelných 100 tisíc návštěvníků ze všech koutů světa. Nedávná generální oprava vrátila Zelené hoře její někdejší lesk a zčásti i podobu z 18. století včetně složitých štukových obrazců na klenbě. Kostel je vystavěn na půdorysu hvězdy, což odkazuje na legendu o svatém Janu Nepomuckém. Jeho tvar a symbolika jsou propojeny s křesťanskou numerologií a ikonografií. Památku UNESCO, která si připomíná 30 let od zapsání na seznam a oslavila nedávno i 300 let od vysvěcení, si mohou návštěvníci prohlédnout každý den. Areál je volně přístupný a v kostele se konají komentované prohlídky.
Ekoturistika, wellness i zimní běžkařské tratě
Světoznámá sakrální památka ale není tím jediným, proč byste měli přijet dobít baterky právě sem. V jejím okolí je soustava malebných rybníků, které přímo vybízejí k relaxačním procházkám kolem svých břehů nebo k posezení s knížkou na některé z laviček. Celá oblast Žďárských vrchů podporuje ekoturistiku, wellness, lázeňství a relaxaci. K vypočítání všech možností rekreace vám prsty na rukou rozhodně stačit nebudou. Klidné procházky přírodou, výlety na kole, běžkařské tratě v zimě, bohatá historie regionu, interaktivní expozice na Žďárském zámku, autentická atmosféra města i kouzlo tradičního života okolních vesnic. To vše způsobuje, že se sem opakovaně vrací rodiny s dětmi, senioři i dobrodruhové. Proč právě oni? Nedaleko je totiž westernové městečko Šiklův mlýn či hluboké pernštejnské hvozdy, které lákají k trampingu.
Líně plynoucí atmosféra města
Klid a pohoda, to je to, co ve Žďáru nad Sázavou vyzařuje na každém kroku. Menší město v srdci Českomoravské vrchoviny má příjemné obyvatele a žije spíše poklidným tempem. V okolí je kromě zalesněných kopců jehličnany a malebných luk celá řada přírodních památek, kam stojí za to se vypravit. Třeba Devět skal, což je s 836 m. n. m. nejvyšší vrchol Žďárských vrchů s nádherným výhledem, stejně jako skupina skalních útvarů Čtyři palice, oblíbená mezi horolezci. Skalní lokality s možností túr a lezení najdete na Malinské a Drátenické skále. V oblasti Žďárských vrchů, poblíž obce Vojnův Městec, se nachází jediný prales zvaný Babín. Jde o lokalitu, kde se les ponechává jeho přirozenému vývoji. Prales je ale přístupný pouze s průvodcem. V okolí Žďáru je několik naučných stezek, které propojují přírodní i historické zajímavosti. Jednak je to stezka kolem Zelené hory, jednak naučná stezka přes Žákovu horu, což je přírodní rezervace s bukovými lesy.

Velké Dářko, to přívětivé „Moře Vysočiny“
Rádi oddechujete u vodních sportů? Pak v okolí Žďáru nad Sázavou určitě vyrazte k Pilskému rybníku nebo na Velké Dářko. Největší rybník Českomoravské vrchoviny, přezdívaný „Moře Vysočiny“, je oblíbený i pro rybaření a pěší turistiku. Kolem rybníka vede naučná stezka s informačními panely o místní flóře a fauně. Stejnojmenná je i tamní naučná stezka unikátní krajinou přes rašeliniště. Na túře po rašeliništích a mokřadech nevynechejte ani přírodní památku Milovické Perničky, které se vyznačují tajemnými kruhovými prohlubněmi vzniklými zvětráváním na vrcholcích rulových skalních útvarů.
Zdroje: www.novinky.cz, zdarsky.denik.cz, www.korunavysociny.cz, www.kudyznudy.cz