Zapomeňte na zahraničí. Nejlepší vinice v Evropě najdete na jihu Moravy
Tato malá obec v srdci moravské vinařské oblasti je největší vinařskou obcí v České republice. Její okolí je protkané těmi nejlepšími vinohrady. Réva vinná se tu pěstuje na téměř 800 hektarech té nejúrodnější vápenité a písčité půdy. Vína jsou tak velmi autentická.
Mají svou jedinečnost a nabízejí skvělá vína s unikátním charakterem, podobně jako například vyhlášené francouzské vinice Bordeaux nebo italské Toskánsko či oblast Chianti. I když máte možná pocit, že vedle věhlasných francouzských vín jsou ta naše pouhým „chudým příbuzným“, budete si jej muset poopravit. Kvalita moravských vinic a tím i vín rozhodně stojí za pozornost. Pokud hledáte autentická vína s důrazem na místní terroir, pak právě vína z této oblasti na jihu Moravy představují středoevropský poklad, který může být k francouzským a italským vínům velmi dobrou alternativou. Mají oproti nim jen drobnou nevýhodu. Marketing, který z nich zatím neudělal globální produkt. Styl vína je tu velmi osobitý. Půda v moravských vinicích je totiž často vápenitá nebo písčitá, zatímco v Burgundsku je to spíše vápenec a jíl. Když takové víno z půdy bohaté na vápenec a minerály ochutnáte, pocítíte na jazyku svěží chuť s výraznou kyselinkou. Díky dobrému odvodnění půdy totiž réva bojuje o živiny, což zvyšuje koncentraci chutí a aroma.
Na Moravě ryzlinky, ve Francii Pinot Noir
Už tedy víte, kde se táhnou kilometry a kilometry jedněch z nejlepších vinohradů a vinic v Evropě? Jsou to Velké Bílovice, největší vinařská obec u nás. Mají mírné kontinentální klima, které se liší od středomořského klimatu Itálie nebo oceánského klimatu v některých částech Francie. Proto se velkobílovické vinice specializují na středoevropské odrůdy, jako je z bílých Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Sauvignon, Chardonnay a Müller Thurgau. Z červených pak vyniká Frankovka, Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Cabernet Sauvignon či Svatovavřinecké. Místní klima a půda jsou ideální pro výrobu aromatických bílých vín i plných červených vín. Zatímco již zmíněná Francie má své ikonické odrůdy jako Cabernet Sauvignon, Chardonnay nebo Pinot Noir.
Sklepní tratě mají poetické názvy spojené s vínem
Za městem směrem na další vinařskou obec Čejkovice narazíte na nekonečné kilometry viničných tratí, ale i vinné sklepy. A protože jsme v největší vinařské obci v republice, nejde o žádnou obyčejnou sklepní uličku. Ve Velkých Bílovicích mají totiž doslova malé vinařské městečko. Tvoří ho 650 vinných sklepů a je rozdělené do tří sklepních tratí: Belegrady, Pod Předníma a Púrynky. Najdete v něm hned tři náměstí a 37 uliček, pojmenovaných po víně či viničných tratích v okolí. Usadit se do sklípku a pochutnat vína tak můžete třeba v Tramínové, Ryzlinkové, Pálavské, Hroznové či Vinohradské uličce.

Za vínem do Bílovic celoročně
Podzimní Slavnosti vína a burčáku, Babí léto v otevřených sklepech, jarní Ze sklepa do sklepa, podzimní Vinobraní či listopadové Svatomartinské slavnosti, to jsou jen některé z tradičních akcí, na kterých můžete ochutnat burčák či stovky vzorků vín od více než tisícovky místních vinařů nebo si jejich produkty nakoupit domů. Velké Bílovice jsou navíc zapojeny do programu VOC, tedy Vína originální certifikace, což zaručuje naprostou jedinečnost místních vín. Návštěvu sklípků spojte s největší folklorní akcí obce, totiž s Bílovickými krojovanými hody, které se tady tradičně konají v září. Aktuální informace o kulturních a vinařských akcích můžete najít na webových stránkách města www.velkebilovice.cz. A pokud si třeba po třech dnech putování zdejším vinařským krajem budete chtít od vína alespoň na chvilku odpočinout, vezměte si s sebou nejen kolo, ale i rybářský prut. Za vinařským areálem se totiž v údolí nachází 41 hektarový rybník Velký Bílovec. A berou!
Vinohrádky, Púrynky nebo Belegrádky, to jsou poetické názvy některých viničných tratí. V některých narazíte i na staré kapličky nebo vinařské lisy. Zdroj: Shutterstock
Romantický Hradištěk uprostřed vinic
Jedno z nejromantičtějších míst na jižní Moravě najdete právě uprostřed vinohradů nedaleko Velkých Bílovic na návrší s názvem Hradištěk-Zímanky. Toto místo je tak fotogenické, že si jej vybírají filmové štáby, které točí o vinařské tématice. Ikonická kaplička na kopci je nejvýše položeným bodem ve zdejší vinařské krajině, je zasvěcená sv. Urbanovi, patronu vinařů. Vystupuje také jako ochránce před mrazem, aby vinařům dopřál hojnou úrodu. Toto kouzelné místo je častou destinací zamilovaných i svatebních fotografů. Svým umístěním nabízí totiž návštěvníkům pohádkový výhled na nekonečné vinice, pole i louky, ale především nedaleké Pálavské vrchy se zříceninou hradu Děvičky a rybáři oblíbenou Novomlýnskou nádrží. Samotná kaplička, která je dominantou tohoto místa, je zdobená řezbářskou prací, malby na stropě představují čtyři roční období v práci vinaře.
Vinice lemují altánky, kapličky či boží muka
Velké Bílovice nabízí ideální podmínky pro turistiku a cykloturistiku. Můžete si vybrat, zda chcete strávit na kole jednodenní výlet sady a vinicemi po tzv. Velkopavlovické vinařské stezce, nebo si troufnete na 110 km dlouhou trasu po červené Moravské vinné stezce. Ta vede od svahů Bílých Karpat na východě až po národní park Podyjí na západě. Naučná vinařská cyklotrasa kolem Velkých Bílovic má délku 5 km. Vede mezi vinicemi a vinnými sklepy a je lemována drobnými církevními stavbami, jako jsou altánky, kaplička či boží muka.
Zdroje: www.vinazmoravyvinazcech.cz, www.ilovejiznimorava.cz, www.vinarskecentrum.cz, velke-bilovice.ceskehory.cz