Pozor na příznaky: Lupání a pískání v uších může znamenat vážné onemocnění
Lidské tělo vydává celou řadu signálů, pokud je s ním něco v nepořádku. Ty někdy mohou značit banalitu, jindy vás však upozorňují na závažnější problém. Proto byste jim měli pečlivě naslouchat. V případě podezření potom raději rovnou navštivte lékaře.
S nepříjemnými pocity v uchu se alespoň jednou za život setkal téměř každý. Patří mezi ně mimo jiné například praskání, lupání, šumění, bzučení, pískání nebo zvonění. Tyto příznaky mohou brzy odeznít, aniž byste museli ihned panikařit. Zrovna tak se ovšem může jednat o projevy různých onemocnění, která byste v žádném případě neměli brát na lehkou váhu. Co všechno může za rušivými zvuky v uších stát?
Často může být na vině čelistní kloub
Temporomandibulární kloub (taktéž čelistní, žvýkací nebo zkráceně TMJ) spojuje lidskou čelist s lebkou. Je přítomný na obou stranách hlavy. Konkrétně byste jej našli přibližně v oblasti ušních boltců. Má několik důležitých funkcí. Funguje jako závěs, nicméně dokáže provádět i posuvné pohyby. Právě díky němu jste schopni efektivně sežvýkat potravu a mluvit. Jeho pohyb by měl být za optimálních okolností hladký a nemělo by docházet k žádnému tření. O to se zasluhuje chrupavčitý disk, který je umístěný mezi dvěma kostmi.
Čelistní kloub může být (stejně jako všechny ostatní) přetěžován. To někdy vede k opotřebování chrupavky nebo poškození samotného kloubu. Zároveň není nijak zvlášť chráněný. Oblast, v níž se nachází, zvládnete bez většího problému nahmatat. Proto je taktéž náchylný vůči akutním zraněním. S problémy čelistního kloubu se častěji potýkají ženy.
K rozvoji problémů s čelistním kloubem mohou mimo jiné přispět:
- kloubní eroze
- problémy se strukturou čelistí, které jsou často přítomné již od narození
- artritida v kloubu
- pevné svírání zubů, zatínání čelistí
- špatné držení těla
- dlouhotrvající stres
- špatná strava
- nedostatek spánku
- použití ortodontických výztuh
Pokud je chrupavka nebo kloub poničený, může vydávat celou řadu zvuků. Mezi ně nejčastěji patří lupání, cvakání nebo křupání. Mezi další příznaky poničení čelistního kloubu patří:
- ztuhlost ve svalech čelisti
- zablokování čelisti
- bolest, která se může přenést do obličeje nebo krku
- omezení pohybu čelisti
- posun čelisti, změna skusu (změna způsobu, jakým na sebe horní a dolní zuby pasují)

Zánětlivá onemocnění sluchového ústrojí
Sem patří akutní zánět středního ucha, zvukovodu nebo Eustachovy trubice.
Zánět středního ucha se častěji vyskytuje u dětských pacientů. Riziko je taktéž vyšší u osob, které se potýkají s problémy Eustachovy trubice. Při jejím zablokování nebo zúžení se totiž může v oblasti středního ucha nahromadit tekutina.
Mezi příznaky zánětu středního ucha patří:
- zhoršení sluchu
- hnisavý výtok s příměsí krve
- nehnisavý výtok
- bolest ucha
- bolest hlavy
- horečka
- nespavost
- nechutenství
Pokud se se zánětem středního ucha potýkají děti, mohou být častěji podráždění nebo plačtiví.
Myoklonus svalů středního ucha
Dalším problémem, s kterým se můžete setkat, je myoklonus středního ucha. Jedná se o krátkodobé křečovité záškuby svalů. Svaly středního ucha pomáhají s přenosem zvukových vibrací z ušního bubínku do vnitřního a středního ucha. Při myoklonu se tak můžete setkat nejen s křupáním, ale taktéž s celou řadou dalších zvuků. Jsou jimi bzučení, hučení nebo pískání.
Přesné příčiny nejsou známy. Podle doktorů však tento stav může vzniknout v souvislosti s poraněním uší nadměrným hlukem (výbuch, poslech velmi hlasité hudby).
Nádor sluchového nervu
Nádor sluchového nervu je vysoce vzácný, avšak jedná se o existující problém. Jedná se sice o nezhoubný nádor, ale nemocného jedince dokáže i tak pořádně potrápit. Projevuje se totiž pískáním v uchu, závratěmi, ztrátou sluchu či bolestí hlavy. Pokud je zachycen včas, lékaři jej dokážou zcela vyléčit.
Zdroje: uzdravim.cz medlicker.com med.cz rehabilitace.info