Za nejlepší architekturou Česka jeďte sem. Zapomenutý klenot čeká
Česko je plné architektonických perel. Proto je prakticky nemožné určit, která z nich je tou úplně nejhezčí. Jednoho z horkých kandidátů byste nicméně našli v Pardubickém kraji.
Řeč je o rodném městě Bedřicha Smetany. To je svým vzezřením natolik významné, že získalo několik cen za architekturu. Tu poslední si odnesla tamější minimalistická lávka.
Útulné město s velmi bohatou kulturou
Litomyšl je malé město, které čítá přibližně 10 000 stálých obyvatel. Nemá ani svůj vlastní okres, neboť spadá do okresu Svitavy. Od těch je vzdálená asi 17 kilometrů severozápadním směrem. Rozkládá se ve střední části Svitavské pahorkatiny na řece Loučné. Městská privilegia získala od významného panovníka Přemysla Otakara II. Ve svém znaku má bílou lilii.
Najdete v něm spoustu atraktivních turistických cílů. Mezi ty nejvýznamnější patří rodný byt Bedřicha Smetany, barokní kostel Nalezení svatého Kříže, dům U Rytířů, gotický kostel Povýšení svatého Kříže, klášterní zahrady, kostel Rozeslání svatých apoštolů nebo především zdejší renesanční zámek. Ten je hlavním turistickým lákadlem a dokonce byl zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
Nejpůvabnější renesanční zámek v České republice
Zámek Litomyšl bývá po právu označován za nejkrásnější renesanční zámek v České republice. Od roku 1962 je celý zámecký areál chráněn jako národní kulturní památka, v roce 1999 byl dokonce zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. V 16. století si ho nechali vybudovat Pernštejnové. Využívali jej jako reprezentativní sídlo.

Stavba byla zhotovena ve stylu italského renesančního paláce, avšak byla upravena pro podmínky zaalpských zemí. To z ní činí poměrně vzácný unikát. Panoramata zámku uchvátí prakticky každého, kdo o ně opře svůj zrak. Překrásné jsou i arkády, které najdete na nádvoří. Nábytek a vybavení ve vnitřních prostorách je potom luxusní ochutnávkou toho, jak se bydlelo v 18. a 19. století. Uvnitř areálu se taktéž skrývá zámecké divadlo, které perfektně vymaloval Dominik Dvořák. O bohatý soubor kulis se postaral významný vídeňský dvorní malíř Josef Platzer. Jedná se o jedno z mála historických divadel v Evropě, která jsou v tak skvěle dochovaném stavu. Celý komplex je objímán malebnou zámeckou zahradou.
Pro veřejnost jsou dostupné dvě prohlídkové trasy. Můžete si zde taktéž pronajmout multifunkční sály, nebo si na zámku naplánovat svatbu. V neposlední řadě se zde pořádá významný hudební festival, který nese název Smetanova Litomyšl.

Smetanovo náměstí patří k nejmalebnějším v Česku
Při návštěvě Litomyšle rozhodně nemůžete zapomenout na Smetanovo náměstí. Svůj název nese název po jednom z historicky nejvýznamnějších hudebních skladatelů České republiky, kterým je samozřejmě Bedřich Smetana. Ten je autorem známé symfonické básně Vltava, jež je součástí cyklu Má vlast.
Smetanovo náměstí je centrem historického jádra města, které má unikátní oválný půdorys. Svou délkou dosahuje téměř pěti set metrů. To z něj činí jedno z nejdelších ve střední Evropě. Místní obyvatelé však často hrdě tvrdí, že je jejich náměstí nejdelší na celém světě. Sahá prý totiž od Hvězdy až ke Slunci. Toto vtipné tvrzení je nicméně založeno na tom, že se na opačných koncích nachází Restaurace Slunce a Hotel Zlatá Hvězda. V 19. století nesl název Hotel Modrá Hvězda. Božena Němcová v něm mimochodem strávila poslední týdny svého života.
V minulosti se do náměstí vstupovalo dvěma hlavními bránami. Ty však bohužel zanikly spolu se zdejším opevněním již v 19. století. Nachází se na něm barvité měšťanské domy, které stojí na gotických parcelách. Jejich dnešní podoba však vykazuje hlavně pozdně barokní a klasicistní znaky. Smetanovo náměstí je spojeno ještě s jednou zajímavostí. I když prší, můžete ho téměř celé projít, aniž byste zmokli. Zdejší domky se totiž mohou pyšnit sympatickými podloubími.
V horní části náměstí se vypíná Mariánský sloup se sochou sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého.
Zdroje: seznamzpravy.cz wikipedia.org kudyznudy.cz visitczechrepublic.cz regiony.rozhlas.cz