Nejhezčí středověké centrum v Česku není Praha ani Krumlov. Tohle vás nadchne!
Zástupy českých měst se mohou pyšnit bohatou historií. Ta po sobě zanechala celou řadu památek, mezi něž patří hrady, zámky, mosty, náměstí, statky, celá centra nebo jiné architektonické skvosty. Díky tomu si pak můžeme alespoň částečně představit, jak život v minulých dobách vypadal.
Nejčastěji navštěvovaná centra byste našli v městech jako Praha, Český Krumlov, Telč, Kroměříž, Nové Město nad Metují nebo Olomouc. Turisté ovšem mnohdy zapomínají na toto středověké centrum, které najdete v Jihočeském kraji.
Nebudete vědět, kam se dřív vydat
Řeč je o druhém největším městě v jižních Čechách, kterým je Tábor. Ten leží na řece Lužnici. Jeho spoluzakladatel byl samotný Jan Žižka z Trocnova, který byl významnou osobností husitského hnutí. Právě husité k tomuto městu neodmyslitelně patří. Jejich odkaz zde najdete skoro na každém kroku. V historickém centru se ukrývá mnoho úchvatných památek, které stojí za návštěvu.
Mezi ty nejvýznamnější patří Žižkovo náměstí, Radnice, kostel Proměnění Páně na hoře Tábor nebo Husitské muzeum. Zapomenout byste ovšem neměli ani na táborské podzemí, hrad Kotnov nebo Bechyňskou bránu. Na své si přijdou i milovníci čokolády a slavné stavebnice LEGO, neboť v Táboře můžete navštívit muzea věnovaná právě těmto oblíbeným tématům.
Úchvatné náměstí, ze kterého vyvěrá husitská historie
V první řadě byste měli zajít na Žižkovo náměstí. Přivítá vás na něm samotný Jan Žižka z Trocnova, i když jen v kamenné podobě. Jeho socha je totiž součástí pomníku tohoto spoluzakladatele Tábora. Původně sochu zhotovil významný umělec J. V. Myslbek, avšak jeho pokus se nezdařil. Proto byla původní bronzová socha brzy vystřídána Žižkovou podobiznou z pískovce. Jejím autorem je Josef Strachovský. Ta na náměstí stojí od roku 1884.
Mezi další významné prvky na náměstí patří renesanční kašna nebo sousoší sv. Donáta a sv. Floriána z roku 1775.

Romantická vyhlídka nabízí turistům dechberoucí pohledy
Na náměstí se nachází ještě kostel Proměnění Páně na hoře Tábor. Ten si ovšem svou majestátností vysluhuje samostatný odstavec. Začátek jeho budování se datuje k roku 1440. Spolu s ním se započala stavět i radnice. Halové trojlodí s gotickou síťovou klenbou, které učinilo kostel majestátným, však bylo zhotoveno až v 15. a 16. století. Chrám měří na 46 metrů na délku a 26 metrů na šířku. Kostel byl postaven na nejvyšším bodě celého náměstí. Pokud máte rádi výhledy, nesmíte si ujít ten z gotické kostelní věže s barokní kopulí. Ta se tyčí do výšky 77,80 metrů, což z ní dělá nejvyšší v Jihočeském kraji. Vede na ni přibližně 250 schodů. Cestou nahoru můžete na vlastní oči spatřit dva zvony pojmenované Václav a sv. Michal.
Táborská radnice patří k nejkrásnějším v Česku
Táborská radnice se řadí mezi nejvýznamnější památky pozdní gotiky v České republice. Má celkem čtyři křídla, která obklopují útulné nádvoří. V 17. století byla přestavěna do barokního stylu, avšak v roce 1878 jí byla navrácena gotická vizáž. Historicky nejcennější částí radnice je Velký sál, kterému se taktéž říká „palác“. V něm se nachází dokonale zvládnutá síťová klenba, malé zlaté sošky i jiné řemeslnické skvosty.
Najdete v ní mimo jiné vstup do táborských podzemních chodeb.

Tajuplné táborské podzemí, které sloužilo jako úkryt před nepřáteli
Pod Táborem se rozpíná široká síť podzemních chodeb. Jejich význam byl ryze praktický. Bylo v něm uchováváno nejen pivo, ale i jiné potraviny. V případě nebezpečí pak mohl husitům posloužit jako úkryt před nepřáteli. Veřejnosti je zpřístupněná trasa, která čítá 500 metrů. Celé podzemí je však několikanásobně rozlehlejší.
Každou sobotu se zde konají kostýmované prohlídky, které jsou pouze o otrlé. Návštěvníci si totiž na cestu svítí pouze lucerničkami. Na povrch potom vyvře obzvláště silná tajuplná aura, která se s podzemími obvykle pojí.
Zdroje: objev-svet.cz mistopisy.cz wikipedia.org kudyznudy.cz visittabor.eu