Zapomeňte na Sněžku, nejkrásnější výhled v ČR najdete tady
Již na základní škole jsme se učili, že nejvyšším vrcholem v České republice je Sněžka. Ta podle nejnovějších údajů dosahuje výšky 1603 metrů nad mořem. Dříve se uvádělo číslo 1602. Nejvyšší bod se však vyskytuje jinde, i když to mnoho lidí neví. Může za to rozhledna, kterou byste našli v Moravskoslezském kraji.
Výstup k nejvyššímu bodu nabízí mnoho nádherných výhledů, které nikde jinde nenajdete. Může za to mimo jiné fakt, že se nachází na hoře, která je druhou nejvýznačnější v České republice. Zároveň se kolem něj nenachází mnoho „rušivých vjemů“, které by bránily ve výhledu.
Nejvyšší hora Moravy i Slezska a nejvyšší bod České republiky
Praděd byste našli v pohoří Hrubý Jeseník, jehož je nejvyšším bodem. Zároveň je nejvyšší horou Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska (velká část tohoto územního celku se nachází v Polsku). To dále potvrzuje jeho výjimečnost. Samotný vrchol se nachází v nadmořské výšce 1491 metrů nad mořem. To z něho činí pátou nejvyšší horu, kterou byste v naší malebné krajině našli. Když se ovšem přidá do hry zdejší televizní vysílač s rozhlednou, nadmořská výška se vyhoupne na 1637 až 1638 metrů nad mořem. To znamená, že převyšuje samotnou Sněžku. Televizní vysílač s rozhlednou je tedy nejvyšším bodem v České republice, když započtete i ty uměle vytvořené.
Zajímavostí je, že se Praděd označuje za nejvyšší horu Moravy, ačkoliv se jeho vrchol nachází ve Slezsku. Nedaleko totiž probíhá historická hranice těchto dvou historických území. Nejvyšší bod Moravy tak leží asi 50 metrů od úplného vrcholu hory.

Rozhledna s výhledem, který vám sebere dech
Rozhledna na vrcholu Pradědu je veřejnosti přístupná. Nabízí krásné výhledy, které si v paměti uchováte do konce života. Najdete ji ve druhé plošině televizního vysílače, která je prosklená. Vybudována byla ve výšce 73 metrů od paty věže. Je tedy s celkovou výškou 1562 metrů nad mořem druhým nejvyšším uměle vytvořeným bodem v České republice (po místním vysílači, ten však není přístupný veřejnosti). Nahoru nemusíte šplhat pěšky, neboť se zde nachází výtah.
Pokud vám bude přát počasí, můžete se zrakem dotknout míst jako Krkonoše, Králický Sněžník, Hanušovická vrchovina, Beskydy nebo dokonce Malá Fatra.
Další důvod, proč jsou výhledy na Pradědu nejkrásnějšími v České republice
Vrchol i jeho okolí je zařazeno do národní přírodní rezervace Praděd. Její součástí je vrchol Pradědu, Divoký důl, Bílá Opava, Petrovy kameny či Velká a Malá kotlina. V té můžete na vlastní oči spatřit lesní porosty pralesovitého charakteru nebo ledovcové kary. Jedná se o uzávěry horských dolin, které jsou ze tří stran lemované příkrými skalnatými svahy. Jejich výška může v některých případech dosahovat až stovek metrů, což vytváří majestátnou podívanou. Kary jsou mimo jiné důkazem silné hloubkové eroze ledovců. V neposlední řadě můžete v okolí Pradědu najít celou řadu vzácných rostlinných společenstev. Oblast Velké Kotliny je pak dokonce nejbohatší lokalitou v ČR, co se rostlin týče.
Rostliny, které zde byly již v době ledové, nenajdete nikde jinde na světě
Z Pradědu taktéž dohlédnete i na samotné Petrovy kameny, které jsou třetím největším vrcholem Hrubého Jeseníku. Tvoří ho tři mohutná skaliska, která měří na výšku až sedm metrů. Naleznete u nich zástupy vzácných lišejníků, mechů, vrbu bylinnou nebo zejména zvonek jesenický či lipnici jesenickou. Poslední dvě jmenované rostliny jsou endemickým druhem, což znamená, že je nenajdete nikde jinde na světě. Velmi zajímavý je i fakt, že se zde některé rostliny vyskytovaly již v době ledové.
Podle pověstí se pak u Petrových kamenů slétaly všechny čarodějnice z Jeseníků.

Zdroje: ok-tourism.cz rozhlednovymrajem.cz wikipedia.org kudyznudy.cz treking.cz