Korál viditelný z vesmíru: Vědci hlásí unikátní objev
Z mnoha důvodů se může celé řadě lidí zdát, že jsme na planetě objevili již prakticky všechno. Proto zrak některých směřuje už jen do vesmíru. Je pravdou, že se v něm skrývá mnohem více tajemství než na Zemi. To však neznamená, že nám již žádné nové objevy naše domovská planeta nenabízí.
Není to tak dávno, co byl díky americkým vědcům odhalen šestý oceán, který se nachází 700 kilometrů pod zemským povrchem. Nyní byl učiněn další objev, který se týká oceánů. Tentokrát sice nejde o nalezení dalšího oceánu, avšak i přesto se jedná o vskutku pozoruhodný úlovek.
Největší a zároveň možná i nejstarší korál na světě objevil kameraman zcela náhodou
Objev byl učiněn v jihozápadním Pacifiku, konkrétně u pobřeží jednoho z tropických Šalomounových ostrovů. Vědci a kameramani z týmu National Geographic Society Pristine Seas navštívili místo nálezu již v polovině října tohoto roku. Tehdy ale neměli tušení, že jsou na stopě odhalení největšího a nejstaršího korálu na planetě Zemi. Mysleli si totiž, že narazili na „pouhé“ pozůstatky lodi. Nalezený objekt byl totiž natolik obrovský, že se svou velikostí vyjímal veškerým doposud známým korálům.
O to více byl Manu san Félix překvapen, když se k tajuplnému objektu ponořil. Muž, který ve vědeckém týmu plnil roli podvodního kameramana, doslova nemohl uvěřit svým očím. K jeho překvapení nespatřil potopený koráb, nýbrž obrovský korál. A ten byl natolik robustní, že Félix nic podobného doposud nespatřil ani na fotografiích.
Zajímavostí taktéž je, že se celá expedice měla druhý den z místa přesouvat z místa nálezu pryč. S trochou nadsázky tedy stačilo jen pár hodin na to, aby korál zůstal před lidským zrakem skryt.

Korál je tak gigantický, že je rozpoznatelný dokonce i z vesmíru
Když se vědecký tým National Geographic Society Pristine Seas rozhodl nalezený korál identifikovat, zjistil něco neuvěřitelného. Korál má rozměry 34 na 32 metrů. To by z něj učinilo největší korál na světě. Je dokonce natolik rozlehlý, že je možné ho rozpoznat i z vesmíru. Celou korálovou kolonii tvoří bezmála miliarda geneticky identických korálových polypů. Ty v kolonii spolupracují, jako by tvořili jeden organismus.
Největším korálem byl doposud korál z Americké Samoi. Nově nalezený korál jej nicméně překonal svými rozměry celkem trojnásobně. Tento fakt jen nadále potvrzuje, jak neskutečný objev se vědcům podařilo učinit.
A aby toho nebylo málo, jeho předpokládané stáří je podle odborníků minimálně 300 let. To by mohlo znamenat, že se kromě největšího jedná i o jeden z nejstarších korálů na planetě. Na oficiální verdikt ohledně stáří si však nejspíše budeme muset ještě chvíli počkat.
Kromě své hřmotnosti zaujme i neskonalou krásou a barvitostí
Organismus je druh tvrdého korálu, který je nazýván jako houbovník kolíkový (Pavona clavus). Převážně je hnědý, avšak místy se zbarvuje do žluté, červené, růžové nebo modré barvy. Svým vzhledem může některým jedincům připomínat obrovský balvan, avšak není tomu tak. Korálovci jsou totiž živočichové. Nachází se dokonce v příbuzenském vztahu s medúzami a sasankami. Jednotlivým organismům se říká korálové polypy. Ty se však obvykle sdružují do kolonií. Vícero různých kolonií potom tvoří útes.
Nalezený korál je výjimečný právě tím, že nejde o útes, ačkoliv velikosti útesů dosahuje. Jedná se totiž o osamocený korál, který se neustále zvětšuje.

Korály jsou pro život extrémně důležité
Ačkoliv si to mnozí lidé neuvědomují, korály hrají poměrně klíčovou roli v ekosystému. Malí živočichové v nich nalézají potravu a úkryt. Zatímco se tak ostrovní stát těší, že na nový úlovek přiláká turisty, vědci začínají mít obavy. Korály jsou totiž velmi náchylné na klimatické změny i nevhodné lidské zásahy. Ten nově objevený zatím není nikterak chráněn, takže hrozí jeho významné poškození.
Zdroje: nationalgeographic.cz tn.cz wired.cz newscientist.com seznamzpravy.cz