Pozor na varovné signály. Jak zjistit, že vaše srdce potřebuje pomoc?
Srdce patří mezi životně důležité orgány. O tom nikdo nemá sebemenší pochybnosti. Jedná se o pumpu, na které jsme závislí celý život. I přes toto vědomí se však celá řada lidí nezajímá o to, jak ho udržet zdravé. Někteří pak sice nemají o informace nouzi, takže vědí, jak by se ke svému srdci měli chovat, nabyté vědomosti však nepřetavují do praxe. A to se začíná stávat problémem v mnoha koutech světa.
Počet lidí s kardiovaskulárními onemocněními každoročně stoupá. S tím přirozeně stoupá i počet úmrtí na ně. Tato fakta se vztahují nejen na Českou republiku, ale i na celý svět. Příčin je mnoho. Mezi ty nejčastěji skloňované patří nevhodné stravování, velké množství takzvaných sedavých zaměstnání, stres nebo nedostatek pohybových aktivit. Jak je možné zjistit, že s naším srdcem nemusí být něco v pořádku? A na co byste si měli dát obzvláště pozor?
Pokud máte zdravé srdce, toto by pro vás neměl být žádný problém
Kardiolog Ameet Bakhai z nemocnice Spire Bushey v Londýně svými slovy potvrzuje, že lidé často berou zdraví srdce na lehkou váhu. Dokud není pozdě. Názorně uvádí i příklad, co by měl člověk se zdravým srdcem zvládnout. Údajně by měl být schopen vyběhnout alespoň dvě patra schodů, rychleji vstát bez závratí nebo třeba zadržet dech alespoň na dvacet vteřin. To vše samozřejmě za předpokladu, že netrpí jinou chorobou, která by tyto uvedené příklady mohla ovlivňovat.
Od těchto varovných signálů rozhodně neodklánějte zrak
Extrémní únava
Za extrémní únavou může samozřejmě stát i pouhé nevyspání, nebo může být důsledkem namáhavé aktivity. Pokud se ovšem cítíte unavení neustále, aniž byste vykonávali náročnou činnost, rozhodně zpozorněte. Na vině totiž může být špatná funkčnost srdečního svalu.
Nadměrná dušnost
Pokud jste právě absolvovali maraton a potýkáte se s dušností, je to samozřejmě naprosto v pořádku. Jakmile se však dušnost vyskytuje i u nenáročných činností, je na čase se svému srdci začít více věnovat. Obzvláště zbystřete tehdy, pokud se u vás dušnost objevuje i při obyčejném sezení nebo ležení. Dušnost způsobená špatnou funkcí srdce může v některých případech přecházet až do závratí a mdlob.

Otoky na nohou a dlaních
Otoky na nohou a dlaních mohou být dalším z příznaků zhoršené činnosti srdce. Oteklé a zarudlé nicméně nemusí být jen nohy či dlaně. I otoky na dalších místech (například v oblasti úst), mohou značit, že vaše srdce nedokáže dostatečně pumpovat krev. V závažnějších případech se pak při srdečních onemocněních můžete setkat s oteklými plícemi nebo břichem.
Otoky nicméně mohou být příznakem i zcela jiných onemocnění. Často za nimi může stát například i dehydratace nebo nesprávná funkce ledvin. V každém případě jde o symptom, od kterého byste neměli odklánět zrak.
Bušení srdce
Bušení srdce nebo palpitace může být příznakem poruch srdečního rytmu (takzvaných arytmií). Můžete se s ním potýkat jen několik minut, ale taktéž vás může trápit celý den. Pokud je bušení obzvlášť intenzivní a časté, měli byste raději ihned navštívit vašeho lékaře.
Nevysvětlitelné pocení
Pokud se začnete náhle bez jakékoliv vysvětlitelné příčiny potit a k tomu se přidají úzkost, nevolnost, dušnost, únava, bolest nebo nepříjemné pocity v hrudní oblasti, na nic nečekejte. Neprodleně byste si měli zavolat záchrannou pomoc. Jedná se totiž o typické příznaky srdečního infarktu.
Podle lékařů se může jednat i o panický záchvat, který má podobné projevy. Tak či tak bude pro vás každopádně lepší, když si raději zavoláte pomoc. Můžete si tím doslova zachránit život.
Problémy se zažíváním
V některých případech se nemocné srdce může projevovat i špatným zažíváním. Zbystřit byste měli tehdy, pokud často zvracíte, potýkáte se s neustálým pálením žáhy, nebo je vám pravidelně nevolno. Tyto příznaky jsou častěji zaznamenatelné u žen a pacienti je mohou přisuzovat jiným onemocněním.

Alarmující statistiky z Česka
Dle statistik z roku 2020 na tom nejsme v Česku vůbec dobře. Na srdeční onemocnění zemře každoročně více než 31 000 lidí. To znamená, že více než 32 procent smrtí v Česku je zapříčiněno kardiovaskulárními chorobami. Proto se o vaše srdce nezapomínejte starat. Vaše „budoucí já“ vám za to zcela bezpochyby poděkuje.
Zdroje: novinky.cz ireceptar.cz zdravestravovani.eu idnes.cz jakzdrave.cz dailymail.uk worldlifeexpectancy.com