Nejkrásnější skalní města v Česku: Kam vyrazit za přírodním dobrodružstvím
Český ráj je jednou z nejkrásnějších a nejvíce ikonických oblastí naší země. Jeho kouzlo a jedinečnost je kombinací překrásných přírodních scenérií, historie a kulturních pokladů. Stále v něm existují zapomenutá, ale o to více dechberoucí místa.
Jestli jste ještě nikdy nenavštívili Český ráj, a přitom milujete toulky podzimní a zimní přírodou, pak hoďte batoh na záda, obujte si pořádné pohorky a vyrazte za dobrodružstvím. A pokud vás lákají adrenalinové outdoorové aktivity jako je třeba lezení, pak si přibalte ještě i lana, karabiny a další propriety. Bohemian Paradise, jak se tento oblíbený cíl turistů ve Středních Čechách, Libereckém a Královéhradeckém kraji nazývá v anglickém překladu, skýtá totiž nepřeberné množství možností nejen pro pěší turistiku a cyklistiku, ale také horolezce. Pro ty ale v této oblasti platí přísná pravidla. Chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášená již v roce 1955, je tak nejstarší v České republice, a opatrnost k přírodě je tady na místě.
Bizarní skalní města jako v pohádce
Jakmile dorazíte na místo, garantujeme vám, že nebudete vycházet z údivu. Tato oblast je totiž proslulá úchvatnými skalními městy s bizarními pískovcovými útvary, malebnými přírodními krásami a výhledy, stejně jako hrady a zámky. Možná alespoň z internetových obrázků či filmů znáte Prachovské skály, Maloskalsko s protékající řekou Jizerou nebo Klokočské skály. Tím ale výčet krásných míst zdaleka nekončí. Najdete tu totiž kromě skalních měst i malebné louky, hluboká údolí, lesy i rybníky. Rozhodně ale na svých toulkách Českým rájem, jehož symbolem je romantický pohled na hrad Trosky s věžemi Panna a Baba či zámek Hrubá Skála, nesmíte minout ještě jednu ikonickou oblast plnou skalních útvarů. Tím zapomenutým pokladem je Hruboskalsko. Mystická atmosféra zdejšího kraje již inspirovala nejednoho básníka.

Unikátní přírodní památky, které vznikaly 20 milionů let
Tuto chráněnou přírodní rezervaci najdete v Krkonošském podhůří v okrese Semily. Oblast je známá svými pískovcovými skalními útvary, které jsou významnými geologickými a přírodními památkami, a vznikaly tady posledních 20 milionů let. Hlavní součástí je nejrozsáhlejší skalní město u nás, Hrubé skály jen 5 kilometrů od Turnova. Impozantní skalní věže se tady tyčí vysoko k nebi. Obklopují je koruny stromů hustého lesa kolem, což vytváří naprosto úchvatné scenérie. Vstup je sem povolen pouze po turistických cestách a stezkách, zato vedou v těsné blízkosti výrazných skalních útvarů, jako je Zámecká věž, Labyrint, Prácheňské skály či Pantheon. Pískovce jsou zde přirozeně dotvořené vodou a větrem a nabízejí turistům krásné výhledy. Hruboskalsko je také významnou lokalitou pro ochranu vzácných druhů rostlin a živočichů, například ptáků, včetně sokola stěhovavého a ořešníka královského.
Lezení jen za přísných podmínek
Pokud se sem vydáte lézt, mějte na paměti, že celá tato oblast je pro lezce v zimním období uzavřena, a to od 1. listopadu do 31. března. Na stránkách hruboskalsko.cz najdete také podmínky, za kterých je tato aktivita možná. Aby se měkký a k poškození náchylný pískovec neničil, platí zde přísný zákaz lezení na vlhké nebo mokré skále, stejně jako lezení s magnéziem. I v relativně frekventovaném Hruboskalsku se snadno můžete dostat do potíží, kdy si potřebujete zavolat pomoc. Většina je již pokryta mobilním signálem. Je ale dobré znát místopis a vědět, ve které části Hruboskalska jste.
Která místa rozhodně neminout?
Kromě skalního města Hrubé skály si nenechte ujít lázně Sedmihorky, zámek Hrubá skála či fascinující výhled z rozhledny Hlavatice. Hruboskalsko je celoročně volně přístupné. Skalním městem prochází několik značených cest včetně 7,5 kilometrů dlouhé naučné stezky. Vrcholovými patry skalního města vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje s těmi nejkrásnějšími výhledy. Zvládnete ji i na kole či s kočárkem. V rezervaci můžete obdivovat množství tvarů a forem skal, jako jsou brány, oka nebo voštiny. Skalní věže se tyčí do výšky až 60 metrů a je jich tu více než 400. Mezi nejvyšší patří Kapelník nebo Dračí věž. Také několik upravených vyhlídek je velmi známých, například Janova nebo Mariánská vyhlídka, která nabízí výhled na Dračí skály a hrad Trosky v pozadí. Krásná je také Bránička – skalní brána s dokonale klenutým stropem.

Dlaskův statek jako ukázka lidového stavitelství
Český ráj je přímo protkaný množstvím turistických a cyklistických tras. Oblíbené jsou například Zlatá stezka Českého ráje nebo naučné stezky kolem skalních útvarů a historických památek. Podtrosecká údolí s rybníky a mokřady nabízejí zase klidná místa pro relaxaci a pozorování ptáků. Oblast je plná malebných vesnic, kde se můžete setkat s tradiční architekturou a místními řemesly. Třeba Dlaskův statek v Dolánkách je ukázkou lidového stavitelství. Pod zámkem Hrubá skála vytvořila příroda úchvatnou hlubokou rokli. Vede do ní 65 metrů dlouhá úzká průrva zvaná Myší díra.
Zdroje: www.hruboskalsko.cz , zenysro.cz, www.toulejse.cz