Moravský kras: Největší jeskynní systém v ČR ukrývá evropský unikát
Jeskyně kdysi dávno představovaly pro člověka domov. Nyní lákají návštěvníky z celého světa svým tajuplným vzezřením a vyzývají zvědavé jedince k odhalení jejich záhad. Podle mnohých dávných příběhů se v jeskyních ukrývají různé záhadné bytosti, příšery, podzemní labyrinty nebo truhly se vzácnými artefakty. Na ty v České republice s vysokou pravděpodobností nenarazíte. Přesto vám mohou nabídnout plnou náruč pokladů, které stvořila příroda sama.
Na jeden úchvatný přírodní úkaz, v jehož útrobách se skrývají stovky jeskyní, narazíte v Jihomoravském kraji. Jedná se o poměrně známý Moravský kras. A právě v něm se nachází i jeden český unikát, na který nenarazíte nikde jinde v Evropě.
Více než tisíc jeskyní
Moravský kras je krasová oblast, která se nachází severovýchodně od Brna. Je součástí Drahanské vrchoviny. Jedná se o největší a nejlépe vyvinutou oblast svého druhu v České republice. Pyšnit se může taktéž nejrozsáhlejším spektrem krasových jevů ze všech krasových oblastí, které se u nás vyskytují. Narazit zde můžete na všechny existující krasové útvary s výjimkou jednoho, kterým je polje. Co se samotných jeskyní týče, celkový počet objevených přesáhl číslo 1600. Na drtivé většině tohoto území byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Moravský kras. Ta zahrnuje i Amatérskou jeskyni, jež je se svými 45 kilometry nejdelším jeskynním systémem v celé střední Evropě. Velká část jeskyní, které na tomto území najdete, je nicméně veřejnosti nepřístupná. To nicméně neplatí o Sloupsko-šošůvské jeskyni, Hoštěnického propadaní, Kateřinské jeskyni, Kostelíku, Balcarce, Rudickém propadání – Býčí skále nebo Punkevní jeskyni. A právě v poslední jmenované se nachází český unikát.

Poklad, který může celá Evropa Čechům jen závidět
Punkevní jeskyně je součástí systému Amatérská jeskyně. Najdete ji konkrétně v Pustém žlebu. Její objev si na své konto připsal Karel Absolon. Samotné odhalování těchto jeskyní mu zabralo přes dvacet let času. Začal s ním v roce 1909 a skončil až roku 1933. Podzemní část jeskyně je protkána řekou Punkvou, která je celkem 29 kilometrů dlouhá. Toto číslo z ní dělá nejdelší podzemní tok v celé České republice.
Tento český skvost je mimo jiné výjimečný tím, že se jedná o aktuálně jedinou fungující plavbu motorovými loděmi v přírodní jeskyni v celé kontinentální Evropě. Nejen díky tomuto unikátu nemá nouzi o návštěvníky ze všech koutů světa. Celkem se jejími útrobami nechá pohltit přibližně 200 000 turistů za rok. Tím si obvykle na konci každé sezóny vykoleduje nálepku, že je nejnavštěvovanějším jeskynním systémem v České republice.

Při prohlídce se můžete těšit na celou řadu pokladů
Uvnitř Punkevní jeskyně najdete dlouhé zástupy klenotů. Mezi ně bezpochyby patří například stalaktit (výrůstek, který roste ze stropu směrem dolů) Strážce, který je čtyři metry dlouhý. Najdete v ní taktéž stalagnáty (krápníkové sloupy, které sahají od země až do stropu jeskyně – vznikají, když se spojí stalaktit se stalagmitem) nazvané Salmův sloup, Zrcadlové jezírko, Husův sloup nebo U Anděla. Za zmínku potom stojí i Stalagmitová chodba, kudy budete s průvodcem sestupovat do takzvaného Zadního dómu. V něm se kromě stalagmitů (výrůstky, které rostou od země směrem nahoru) nachází stalaktit Jehla a Turecký hřbitov. V neposlední řadě zde můžete na vlastní oči spatřit dno propasti Macocha. Tím ovšem prohlídka zdaleka nekončí. Právě po jejím navštívení na vás totiž bude čekat podzemní plavba po říčce Punkvě, o které již padla zmínka. Při ní se zastavíte v Masarykově dómu, kde na vás čeká velké množství takzvaných brček a hůlkových stalaktitů. Celá prohlídka je rozdělena do dvou částí (suché a mokré). Celkem čítá přibližně 1250 metrů.
Zdroje: jizni-morava.cz ceskehory.cz wikipedia.org rozhlasjunior.cz novinky.cz