České přehrady jako turistický ráj: Tuto musíte vidět na vlastní oči
Přehradní nádrže většinou slouží jako zásobárny vody, v některých případech pak mohou zachránit celou řadu rizikových měst či vesnic před povodněmi. Jejich přínos pro obyvatelstvo tím ale ani zdaleka nekončí. Mimo jiné se totiž staly cílem nejen českých, ale i zahraničních turistů.
Když se řekne sousloví české přehradní nádrže, většinu lidí v první řadě napadnou pojmy jako Orlík, Nové Mlýny, Švihov, Slapy, Nechranice, Slezská Harta, Vranov, Rozkoš nebo Lipno. Poslední jmenovaná je z nich největší, navíc je to zároveň i nejrozsáhlejší vodní plocha v Česku. Díky tomu bývá občas přezdívána jako středočeské moře. Po právu ji každoročně navštěvují dlouhé zástupy českých turistů. Nezřídka tam potom můžete narazit i na cizince. Existuje však ještě jiná přehrada, která je mnohem méně známá. Povědomí byste o ní ovšem určitě měli mít, neboť patří k nejkrásnějším v Evropě.
Kam se vydat, abyste na český unikát narazili
Abyste na tento český skvost narazili, musíte se vydat do Královéhradeckého kraje. Romanticky vzhlížející přehrada, o které je řeč, se konkrétně nachází přibližně čtyři kilometry proti proudu od města Dvůr Králové nad Labem. Zpočátku byla uváděná jako Bílá Třemešná (nebo přehrada Těšnov), nyní je však nejznámější pod názvem přehrada Les Království. Místní ji nicméně někdy říkají Zvičina podle stejnojmenného vrcholu, který se nachází nedaleko.
Na tomto místě si budete připadat jako v pohádce
Přehrada Les Království není nijak zajímavá svou rozlohou nebo hloubkou. Stejně je však každoročně řazena mezi ty nejatraktivnější a turisté z ní odchází s úsměvem na tváři. Jakmile k ní totiž dorazíte, ihned na vás vydechne svůj půvab a krásu. Byla vystavena v pseudogotickém stylu stejně jako domek hrázného a další budovy, které se v okolí nachází. Do její koruny byly zasazeny dvě brány s věžemi, díky nimž svým vzhledem připomíná středověký hrad. Na jejím levém břehu ji lemuje komplex Les Království, což je zbytek starého hraničního hvozdu. Právě po něm byla pojmenována.
Podle názoru nejednoho odborníka přehrada dokonale spojuje technické řešení s estetickou stránkou věci. Celé dílo se totiž perfektně doplňuje s okolní malebnou přírodou. V poslední době se o ní začíná více mluvit. Dokonce bývá stále častěji označována jako úplně nejkrásnější vodní přehrada v celé České republice.

Návštěvníkům dělá radost již přes sto let
Přehrada samozřejmě nebyla vystavěna již ve středověku, jak by se nám svým vzhledem mohla snažit říct. Zrovna tak nicméně nejde o žádný výkřik moderní doby. Návštěvníkům totiž vykouzluje úsměvy na tvářích již od roku 1920, kdy byla dobudována. Její výstavba byla zahájena jako odpověď na rozsáhlé povodně z roku 1897. Ty zasáhly údolí Labe až po Pardubice. Lidem tak nabízí mnohem více než „jen“ svou estetickou stránku. Spolu s ní byla vybudována ještě Labská přehrada, kterou je možné najít u Špindlerova Mlýna. Když byla stavba přehrady Les Království dokončena, stala se dokonce největší vodní plochou svého druhu v České republice. Její celková rozloha činí více než 85 hektarů a hloubka vody u hráze dosahuje 28 metrů. Samotná hráz je více než 40 metrů vysoká a 218 metrů dlouhá.
Od roku 1964 je přehrada (včetně elektrárny) zapsána jako nemovitá kulturní památka, od roku 2010 je dokonce celý komplex označen i za národní kulturní památku.

S čím výlet spojit, aneb co najdete v okolí
Pokud byste chtěli výlet na přehradu Les Království s něčím spojit, máte celou řadu možností. V okolních lesích je celá řada pěších turistických tras. Na své si přijdou i cyklisti, kteří mohou využít široké sítě cyklostezek. Rozhodně byste si neměli nechat ujít ani zoologickou zahradu, která se nachází v nedalekém městě Dvůr Králové.
Pokud jste aktivní rybáři, můžete si taktéž přímo na přehradě zalovit. Údajně se v ní nachází nepřeberné množství kaprů. Dávejte si však pozor, rybolov je povolen jen na vyhrazených místech a musíte k němu mít oprávnění.
Zdroje: mistopisy.cz mudk.cz sportuj.com wikipedia.org regiontourist.cz idnes.cz