Jedinečné židovské památky jsou ukryty v tomto malém městečku
Historie tohoto bývalého židovského ghetta je plná tragických událostí. Zažilo požáry, morovou nákazu i deportace do koncentračních táborů. Přesto patří k těm nejvýznamnějším a nejvíce dochovaným u nás. Památková rezervace je v těsné blízkosti centra města a je plná křivolakých uliček s tajemnými zákoutími.
Toto malebné město na jižní Moravě je proslulé svou jedinečnou atmosférou, kterou tvoří stopy židovské historie a kultury. Najdete jej 13 kilometrů severně od Blanska, jen kousek od Brna a Moravského krasu, na hranicích Drahanské vrchoviny. Někdejší židovská čtvrt se nachází stranou od veškerého dění. V jihozápadní části města najdete posvátný klid židovského hřbitova, který je třetí největší v České republice. Město s dvanácti tisíci obyvateli nabízí neopakovatelné kouzlo právě díky zachovalému židovskému ghettu. Úzké uličky, historické domy a významné památky vtahují svou magií návštěvníky do několik století vzdálené minulosti. Z autentické atmosféry této čtvrti běhá mráz po zádech. Už víte, kde se tento poklad židovské tradice, běžného života i kultury v historii tolik zkoušené komunity, nachází? Jsme v Boskovicích, jehož historické jádro je včetně židovského ghetta od roku 1990 městskou památkovou rezervací.
Synagoga maior – chlouba celé Evropy
Na svahu pod zříceninou gotického hradu se nachází židovské ghetto, jedno z nejlépe dochovaných u nás. Labyrint tvoří 70 historických domů, propojených úzkými uličkami, dvory a průchody. Každý dům má svůj příběh. Někdejší život židovské komunity dokládá také další z památek – synagoga maior, centrální dominanta ghetta, která dnes slouží jako muzeum. Když zdejší židovská komunita početně vzrostla natolik, že ji již starý templ nevyhovoval, byl požádán italský architekt Sylvestr Fiota, boskovický občan, aby vystavěl novou. Synagoga v Boskovicích se stala vzorem pro mnoho synagog na Moravě, je jednou z nejlépe zachovalých synagog v celé Evropě. Dispozice byla tradiční. Na východní stěně byla schránka na tóru, uprostřed sálu vyvýšené řečniště zvané hebrejsky bima, kolem pak dřevěné lavice pro muže a galerie v patře pro ženy. Na konci 17. století dostali místní Židé od Dietrichsteinů, majitelů boskovického panství, svolení k rozšíření synagogy. Také byly působivě vyzdobeny stěny motivy zvířat, přírody, ale i Desatera či s Korunou Tóry. V polovině 19.století byla synagoga přestavěna v novogotickém duchu.

Rituální mikve a v ulicích kameny zmizelých
Naproti hlavní synagoze z roku 1639 byla objevena vzácná a perfektně zachovalá rituální lázeň mikve. Tu si můžete po dohodě se správcem synagogy ve sklepě domu U Templu č.3/5 také prohlédnout. Tento dům je jeden z nejstarších v židovské čtvrti a je zmiňován již v druhé polovině 16. století v tzv. zástřizlovském urbáři. Do zdejší mikve ústí dva přírodní prameny, měla by mít nejméně 762 litrů vody a být dostatečně hluboká, aby umožnila dospělému člověku úplné ponoření.
Tichá pieta na okraji města
Na okraji města se nachází židovský hřbitov, který patří k největším a nejstarším v regionu. Hřbitov s náhrobky zdobenými hebrejskými nápisy a symboly nabízí tiché místo k zamyšlení a připomíná historii místní židovské komunity. Starobylé náhrobky jsou mementem. Mnoho židovských obyvatel Boskovic totiž skončilo v koncentračních táborech nebo město navždy opustilo. V březnu 1942 bylo odtud deportováno 458 lidí. Zpět se jich domů vrátilo pouhých 14. I tak v něm silný duch místa a minulosti zůstává. Významným rodákem byl třeba Hermann, německy píšící spisovatel židovského původu, řečený moravský Kafka. V dlažbě zdejších ulic pak zlatě svítí několik stolpersteinů, tedy kamenů zmizelých.

Starobylá architektura a melancholická krása starého města
Tato kombinace vytváří prostředí, které láká k prozkoumání a objevování. Třeba s průvodci místního Turistického informačního centra. Za pozornost stojí v tomto klenotu jižní Moravy nejen židovské památky a starý hrad, ale také místní gastronomie. Některé kavárny a restaurace totiž nabízejí tradiční pokrmy inspirované židovskou kuchyní. Židovské tradice v Boskovicích každoročně oživují festivaly a kulturní události. Například Festival Boskovice nabízí koncerty, divadla, výstavy i workshopy zaměřené na zachování historického dědictví.
Zdroje: cc.cz , www.atlasceska.cz , www.jizni-morava.cz , moravskykras.eu , regionboskovicko.cz