Bolestivé uzly na kloubech: Včasná léčba může zabránit komplikacím
V souvislosti s lidským tělem existuje několik fenoménů, které jsou ve většině případů jen kosmetickými vadami. Byť mohou být nevzhledné, nebývají nebezpečné. Neplatí to však úplně ve všech situacích, takže se je třeba mít na pozoru.
Revmatoidní artritida je závažné revmatické onemocnění, které se vyskytuje u zhruba 1 % jedinců. Objevuje se přitom třikrát častěji u žen, a to obvykle mezi 40. a 60. rokem života. Jak uvádějí odborníci, pro diagnózu této nemoci je důležitá přítomnost čtyř kritérií ze sedmi. Patří mezi ně např. ranní ztuhlost, artritida tří či více oblastí, ale také tzv. revmatoidní uzly, které se vyskytují zhruba u čtvrtiny pacientů s revmatoidní artritidou. Ačkoli tyto útvary často bývají nebolestivé, někdy mohou být velice nebezpečné.
Proč revmatoidní uzly vznikají?
Revmatoidní uzly jsou pevné útvary někdy i o velikosti vlašského ořechu, přičemž se většinou objevují v podkoží, a to na místech vystavených tlaku (předloktí) či na extenzorových plochách (extenzory jsou svaly, jež v určitém kloubu působí natažení končetiny, tedy extenzi). Jaké jsou ovšem příčiny jejich vzniku? Nutno uvést, že prozatím nejsou tak úplně známé. Několik „podezřelých“ však existuje.
- Při revmatoidní artritidě se v těle pacientů objevuje ve větším množství (proti)látka zvaná revmatoidní faktor. Právě ona může stát za tvorbou těchto útvarů.
- Jak už je patrné z předešlých řádků, na vině může být rovněž tlak, protože se často objevují na místech, která mu jsou vystavena.
- U revmatoidní artritidy se objevují také tzv. vaskulitické syndromy, které souvisí s destrukcí cévní stěny. I ty mohou být dle názorů některých odborníků příčinou těchto uzlů.
- Doplňme, že se dané útvary častěji objevují u kuřáků, takže mohou mít souvislost i s tímto nepříjemným zlozvykem.

Místa, kde se revmatoidní uzly objevují
Jak už naznačují předešlé řádky, revmatoidní uzly se nejčastěji objevují v oblasti kloubů. Běžně je lze tedy lokalizovat na prstech, záprstních a zápěstních kloubech, ale také na předloktích, loktech, kolenech nebo patách. Pokud se jedná o pacienty, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko, vyskytovat se mohou rovněž v oblasti pánve či lebky, což ostatně hovoří pro tlak jako možnou příčinu jejich vzniku. Objevit se v každém případě mohou i jinde, přičemž na některých místech mohou být skutečně velmi nebezpečné.
Revmatoidní uzly jako vážné nebezpečí
Ačkoli jsou revmatoidní uzly většinou nebolestivé, někdy bolet mohou. Navíc se u určitých jedinců podílejí i na poruchách hybnosti kloubů, přičemž někdy vedou k jejich trvalým deformacím a poškození funkčnosti. Ve vzácných případech se vyskytují i v očích či na hlasivkách. Horší je ovšem skutečnost, že se výjimečně objevují také na orgánech jako srdce nebo plíce. To může vést k respiračním a kardiovaskulárním potížím a onemocněním. Dané útvary tedy rozhodně není radno podceňovat.
Léčba revmatoidních uzlů
I když se může jednat o závažné nebezpečí, v mnoha případech není léčba revmatoidních uzlů nutná. Pokud vás však tento problém sužuje, ať už bolestivostí nebo negativním vlivem na hybnost, měli byste konkrétní potíže řešit s lékařem. Někdy může být rozhodnuto pro jejich chirurgické odstranění, nicméně ve většině případů se spíše aplikují léčiva, která mají kladný vliv na symptomy revmatu obecně. Kromě toho lze injekčně aplikovat kortikosteroidy (mají protizánětlivé, protialergické a další účinky), jež mohou rovněž zabrat.
Upozorňujeme: revmatoidní uzly sice mohou zmizet, v některých případech se ale následně znovu objeví. S tím je tedy při případné léčbě třeba počítat.
Zdroje: RheumatoidArthritis, Wikiskripta, Medicínská virtuální knihovna