Zimní péče o tělo: Tyto potraviny vás zbaví suché kůže
Potraviny dodávají člověku živiny, bez nichž by nemohl existovat. Při správném složení jídelníčku nicméně mohou pomoci i s různými neduhy. Některé z nich lze navíc využít vnitřně i zevně. Mohou přitom pomoci i se zimním vysušováním pokožky.
Vysušování pokožky je nepříjemným jevem, který může mít různé příčiny. Kromě genetiky či nevhodné hygieny hrají roli i sezónní změny a aktuální podmínky. Daný problém se tedy běžně vyskytuje i v průběhu zimních měsíců. Jedním z důsledků je popraskání kůže, které se projevuje především na rukou, nohou a rtech, což není nic příjemného, jak ví každý, kdo se s ním potýkal.
Mezi obecná doporučení, jak se těchto potíží vyvarovat, patří např. vyhýbání se suchému vzduchu nebo nošení oblečení z přírodních materiálů, jež nedráždí pokožku. Pomoci ovšem mohou i některé potraviny, které dodávají kůži potřebné živiny jako např. zdravé tuky (nenasycené mastné kyseliny) či vitamíny C a E. Na pět z těchto ingrediencí se zaměříme na následujících řádcích.
Mandlový olej
Mandle jsou jádra pecek mandle obecné. Obecně patří mezi zdravé potraviny s vysokým obsahem zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Jejich využití může být široké. Připravit z nich lze i mandlový olej, u kterého se nabízí vnitřní i vnější uplatnění. Ačkoli se využívá především v kosmetice, neboť příjemně voní a hydratuje suchou pokožku, lze jej upotřebit rovněž v kuchyni. Zde např. jako zdravou ingredienci do salátů nebo sladkých jídel.
Upozorňujeme: důležité je rozlišovat sladké a hořké mandle. Zatímco první varianta obsahuje pouze 0,1 % amygdalinu, druhá až 5 % (tato látka je ostatně zodpovědná právě za hořkou chuť). Proč se o ní zmiňujeme? Při jejím rozkladu vzniká nebezpečný kyanovodík. Pro dospělého člověka přitom může být rizikové zkonzumovat už 10 hořkých mandlí.
Avokádo
Avokádo je leckdy považováno za vůbec nejlepší zdroj přírodních tuků. Proto je ostatně často doporučováno i sportovcům. Jeho dužina, kterou lze využít např. při přípravě smoothie či jako alternativu másla nebo pomazánky, obsahuje nenasycené mastné kyseliny a vitaminy A, C a E. Může být tedy vhodnou prevencí proti zimnímu vysušování kůže. Opět jej ovšem nemusíte využívat pouze vnitřně. Maska z tohoto ovoce totiž také prospívá, a to právě suché pokožce.

Mango
Další dříve spíše nedostupné ovoce, které je dnes běžnou součástí našich jídelníčků. Svým složením přitom v mnoha ohledech připomíná avokádo, byť obsahuje více cukrů. V každém případě jeho pravidelnou konzumaci opět doporučujeme, přičemž se znovu jedná o výtečnou surovinu do smoothies. Dané ovoce díky obsaženým látkám prospívá i suché pokožce, ale zde se jeho uplatnění nevyčerpává. Lze si kupříkladu připravit i mango kúru na suché vlasy.
Mohlo by vás zajímat: součástí zmíněné kúry jsou i olivový olej, med a bambucké máslo. Poslední zmíněná ingredience přitom může rovněž pomoci i proti vysoušení pokožky.

Rakytníkový olej
Rakytník řešetlákový je keř, na kterém rostou plody obsahující mj. 10× více vitamínu C, než kolik se ho vyskytuje v pomerančích. Navíc se v nich nachází i mnohé další účinné látky. Není tedy divu, že mohou být zdraví prospěšné. Z těchto spíše drobnějších ovocných plodů si lze přitom vyrobit rakytníkový olej, který je někdy označován za skutečnou vitamínovou bombu. Užívat jej lze vnitřně, ale opět se nabízí i vnější uplatnění přímo na pokožce.
Doporučujeme: jak si rakytníkový olej připravit? Jednoduše. Stačí rozdrtit zhruba půl kg čerstvých plodů rakytníku, dát je do skleněné láhve, zalít zhruba litrem (panenského) olivového oleje a nechat pět dní bez přístupu světla. Na závěr ještě tekutinu přecedíte přes hustší plátno.

Aloe vera
Na závěr jsme si nechali ještě jednu zajímavou potravinu. Aloe vera je vlastně gel z listů rostliny botaniky nazývané aleo pravá, což je pro někoho možná překvapivě sukulentní bylina. Důležitější však je, že obsahuje různé účinné látky včetně mnoha druhů vitamínů. Gel lze konzumovat vnitřně (bývá součástí nápojů), přičemž ve starém Egyptě byl dokonce někdy označován jako „elixír dlouhověkosti“. Při vnitřním i vnějším využití přitom může eliminovat i potíže se suchou pokožkou.
Zdroje: iDNES, Eucerin, Healthline