Jak zmírnit separační úzkost u psů: Praktické rady a tipy
Řada z nás sdílí svoji domácnost s chlupatým psím parťákem. Většinou však se svým němým spolubydlícím nemůžeme trávit tolik času, kolik bychom chtěli a kolik by si zasloužil – už jen kvůli tomu, že musíme například chodit do práce. Pes však váš odchod a následnou samotu může špatně snášet. Co s tím?
Mnohým z nás se to jistě stává – pes je z dlouhodobé samoty smutný a má tendence ve vaší domácnosti vyvádět. To se může projevovat různými způsoby, mezi které patří například ničení vašeho majetku. Jedná se pro obě strany skutečně nepříjemnou záležitost a existuje celá řada důvodů, proč se tomu děje. Existují však i metody, jak tomu všemu předejít.
Co je to vlastně separační úzkost?
Separační úzkost je stav, kdy váš pes propadá pocitům úzkosti na základě vašeho odchodu z domácnosti. Projevovat se pak může mnoha způsoby. Vaši sousedé si například mohou stěžovat na hlasité zvuky, jako je štěkání a kňučení, které z vašeho bytu přes den vycházejí. Můžete také po svém příchodu v domácnosti nacházet poničené věci, či ke svému zděšení zjistíte, že pes doma během vaší nepřítomnosti vykonal potřebu.
Většina těchto projevů se dá vysvětlit i jinak. Pes si například nestihl dojít na záchod během předchozího venčení, nebo se doma jednoduše nudí a kvůli tomu se uchyluje k ničení věci. Existují však způsoby, jak poznat, kdy jde o úzkost.

Jak ji u psa poznat?
Pokud váš pes doma vykonává potřebu, stačí si jednoduše dát záležet na tom, aby si během každého venčení stihl pořádně odskočit. Pokud však budou problémy přetrvávat, může se jednat o úzkost.
Dalším dilematem může být otázka, jestli se skutečně jedná o úzkost, nebo jen o nudu. Pokud máte podezření, že se váš pes doma nudí, je vhodné se ho během dne snažit pravidelně utahat. Pokud se však budete domů stále vracet ke zničené domácnosti, může být příčinou právě úzkost způsobená vaším odchodem.
Dalším příznakem může být, že pes málo jí. To může být způsobeno právě smutkem, ale taktéž malým energetickým výdajem – zvlášť pokud máte většího psa. I v tomto ohledu může pomoci utahání psa tak, aby měl vysoký výdej energie. Pokud však ani to nepomáhá, vyhledejte odborníka.
Možné příčiny separační úzkosti
Jednou z velkých příčin separační úzkosti je, když ze svého odchodu a příchodu děláte velkou událost. Pes pak vnímá váš odchod jako něco dramatického, což přispívá k nárůstu úzkosti.
Dalším faktorem pak může být, že se vaše ranní rutina vůbec nemění. Pokud každé ráno před prací začínáte stejně a například si vždy ve stejnou dobu jdete čistit zuby, pro vašeho psa to bude signálem, že se chystáte k odchodu. Úzkost se pak začíná dostavovat okamžitě, ne až po vašem samotném odchodu.
Dalšími příčinami pak může být špatný zdravotní stav nebo náhlá změna prostředí. Pokud máte pocit, že komplikace jsou hlubší, neváhejte kontaktovat svého veterináře.

Jak tomu mohu předejít?
Pro umírnění separační úzkosti můžete udělat několik věcí. Jednou z nich je pak – ačkoliv to může být těžké – nezahrnovat svého psa přílišnou láskou během vašeho odchodu a příchodu. Pokud tyto situace nebudete přílišně dramatizovat, pes může přijmout váš přístup a vnímat celou situaci klidněji.
Další možností je pak právě občasná změna vaší denní rutiny. Pokud občas změníte časy své ranní hygieny, snídaní a dalších činností (případně jejich pořadí), může to pomoci umírnit úzkost u vašeho psa.
Pokud však máte pocit, že nic nepomáhá, může být příčina problému vyloženě psychologická. V tom případě je nutné se obrátit na odborníka.
Na tohle si však dejte pozor
Co však rozhodně nedělat? Někoho by mohlo napadnout psa za projevy úzkosti trestat – zvlášť, pokud se jedná o zničený majetek či loužičku na zemi. To je však přesný opak toho, co byste měli dělat – jen tím přispíváte k navýšení úzkosti u vašeho psa a celkovému zhoršení jeho psychického stavu. Pokud totiž úzkost způsobenou budete nahrazovat strachem z trestu, vašemu chlupatému parťákovi tím rozhodně nepomůžete.
zdroje: wikidog.cz hlidacky.cz aspca.org akc.org