Zapomeňte na Staroměstské v Praze, nejhezčí náměstí v ČR mají právě tady
O tom, které náměstí v České republice je tím nejhezčím, by lidé mohli vést dlouhé dohady. Každý člověk má své preference, které se potom do konečného výběru promítají. Ne nadarmo se říká: „Krása je v očích toho, kdo se dívá.“ Navíc se v naší malebné zemi nachází vskutku dlouhá řada půvabných kandidátů. Přičíst musíme v neposlední řadě i emoce a zážitky, které by taktéž ovlivnily výslednou volbu nejednoho člověka. Z těchto důvodů je výběr toho opravdu nejnádhernějšího velmi tvrdý oříšek.
Kdybychom udělali průzkum, pravděpodobněji by byla jako nejkrásnější označována tato náměstí: Valdštejnovo náměstí v Jičíně, náměstí Zachariáše z Hradce v Telči, náměstí Míru nebo Horní náměstí ve Slavonicích, náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, Studentské a Mírové náměstí v Kadani, Smetanovo náměstí v Litomyšli, Pernštýnské náměstí v Pardubicích, Žižkovo náměstí v Táboře nebo Náměstí T.G. Masaryka ve Frýdlantu. Zapomenout nemůžeme samozřejmě ani na velkolepé Staroměstské náměstí v Praze, které by možná bylo skloňováno nejčastěji. Je ovšem hezčí než toto náměstí v Olomouci?
Až toto náměstí navštívíte, spadne vám brada
Město Olomouc bylo průvodcem Lonely Planet označeno za vůbec nejkrásnější v České republice. A velkou měrou k tomu bezpochyby přispělo Horní náměstí, které je jednou z dominant této hanácké metropole. Nachází se na něm celá řada architektonických skvostů a dokonce několik světových rarit. Proto byste s jeho návštěvou rozhodně neměli otálet. Obzvláště krásný pohled nabízí například o Vánocích, kdy se zde pořádají trhy.

Sloup, kvůli kterému riskovali olomoučtí občané svůj život
Velmi významným je taktéž sloup Nejsvětější Trojice s unikátní vestavěnou kaplí. Jeho důležitost podtrhuje fakt, že je od roku 2000 zapsán na Seznamu UNESCO. Sloup dosahuje neuvěřitelné výšky 32 metrů. To z něj dělá vůbec nejvyšší sousoší České republiky. Tento nádherný počin má oslavovat katolickou církev a víru. Kromě toho byl taktéž vnímán jako symbol hrdosti místních. Všichni umělci a řemeslničtí mistři, kteří na něm pracovali, byli totiž olomouckými občany. Mnohým z nich však příliš štěstí nepřinesl, neboť během jeho stavby zemřeli.
Život za něj olomoucký lid riskoval i o několik desítek let později. Když byla Olomouc obléhána pruskou armádou, byl sloup Nejsvětější Trojice několikrát zasažen koulemi z pruských děl. Olomoučtí občané si je však natolik vážili, že se rozhodli konat. Proto se bez ohledu na veškeré nebezpečí vydali za pruským generálem. Toho z očí do očí poprosili, aby svým vojákům zakázal na sloup střílet. Generál James Keith vyhověl jejich přání, díky čemuž byl barokní sloup ušetřen rozsáhlejšího poškození. Brzy po válce se dočkal opravy, přičemž byla do jeho dříku zasazena napodobenina dělové koule, která na tuto událost upomíná dodnes.
Tuto honosnou dominantu nelze přehlédnout
Na celé místo dohlíží majestátná olomoucká radnice. Ta představuje již po šest staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města Moravy. Její stavbu povolil již v roce 1378 Jošt Lucemburský. Původně se jednalo o dřevěnou stavbu, která však kolem roku 1417 vyhořela. Nová budova se začala stavět na prahu dvacátých let 15. století. Naši předci se poučili a napodruhé ji postavili z lomového kamene. Možná právě díky tomu vydržel původní půdorys stavby až do dnešní doby. K největšímu rozkvětu radnice ovšem došlo až tehdy, když Moravu ovládl uherský král Matyáš Korvín. Dvě křídla stavby byla za jeho dohledu přestavěna na dvoupatrová a dolní prostory vyplnily dva sály.
V dnešní době čítá radnice celkem čtyři křídla. Do její severní části je zasazen orloj. Jeho mozaiková výzdoba znázorňuje různé práce, které jsou typické pro každý z dvanácti měsíců v roce. V prvním patře se pak nachází kaple sv. Jeronýma. V neposlední řadě stojí za zmínku zdejší radniční věž, která dosahuje výšky 75 metrů.
Na radnici jsou minimálně tři stálé expozice. Ty jsou věnované historii olomoucké radnice, příběhu, tvůrcům a hodinářům olomouckého orloje a taktéž Olomouci v proměnách staletí.

Druhá nejvyšší v republice
Nakonec při návštěvě Olomouce rozhodně nezapomeňte na Dóm svatého Václava. Hlavní věž této katedrály dosahuje výšky 100 metrů. Díky tomu se jedná o druhou nejvyšší kostelní věž se zvonem v České republice. Dnešní podoby tento skvost nabyl díky novogotické přestavbě ve 19. století. Od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky. Veřejnosti nabízí dokonce i přístup do dvoupatrové krypty, která rozhodně stojí za vizitu.

Zdroje: visitolomouc.cz wikipedia.cz idnes.cz katedralaolomouc.cz