Kdy naposledy kontroloval váš komín kominík? Riziko pokuty nebo požáru se nevyplatí podcenit
Pravidelná údržba a kontrola komínů jsou zásadní, a to hned z několika důvodů. Slouží totiž k zajištění bezpečnosti a maximální účinnosti topení, ale i k prevenci požárů. Určitě je lepší zaplatit za kominíka než riskovat požár či tučnou pokutu.
Jste majiteli rodinného domu, a letos u vás ještě nebyl kominík? Pak byste měli pořádně zbystřit. Majitelé nemovitosti mají totiž právními předpisy nařízenou celou řadu povinností, a mezi ně patří i pravidelná údržba a kontrola komína, jehož jste v takovém případě provozovatelem. Jestli se teď ptáte, zda je skutečně povinné nechat si komín zkontrolovat každý rok, pak je odpověď jednoznačné ano. Kontrole komínů je totiž věnována celá vyhláška č. 34/2016 Sb., a ta tuto povinnost přímo ukládá. A neznalost zákona neomlouvá.
Proč je právě komín v hledáčku úřadů
Odborníkem, který komín musí zkontrolovat, je kominík. Ten ovšem musí mít platné oprávnění k takové činnosti. Odpověď na otázku, proč je právě komín v hledáčku úřadů, je nasnadě. Tato důležitá součást domu a celého topného systému může být totiž plná usazenin nebo překážek, které ji mohou zneprůchodnit, a tím nejen snížit účinnost vašeho topného zařízení, ale především zvýšit riziko komínového požáru. Hrozí to především v případě, pokud používáte k topení plynová paliva. Správně udržované komíny pak zajišťují optimální spalování, čímž vám mohou ušetřit mnoho peněz a snižují emise škodlivých látek. Proto je spalinovou cestu tak důležité pravidelně čistit. Nehledě na to, zda se jedná o komín ke krbovým kamnům či krbové vložce, ke kotli na dřevo, uhlí, plyn či máte v kotelně kondenzační kotel. Pokud topíte méně kvalitním palivem, jako je například hnědé uhlí, budete kontrolu a čištění potřebovat víckrát než jednou ročně.

Kontrolu komína rozhodně neignorujte
I když byste kontrolu komína měli zajistit ještě před začátkem topné sezóny, protože by měl být vychladlý, ani teď ještě není pozdě. Za neprovedenou kontrolu vám totiž hrozí pokuta. V případě zjištění této skutečnosti vám hrozí vysoké pokuty, které uděluje hasičský záchranný sbor. Za neprovedenou revizi je to 20 tisíc, pokud by majitelem objektu byla právnická osoba, případně OSVČ, může se pokuta vyšplhat až na 100 000 Kč. Jestli si teď lámete hlavu, jaký je rozdíl mezi kontrolou a revizí, pak kontrola zahrnuje pravidelné čištění komína a odstranění překážek a usazenin, a to v intervalu alespoň jednou ročně.
Kontrola versus revize
Revize se tedy od kontroly liší zcela zásadně. Jde totiž o jednorázovou, zato komplexnější prohlídku, prováděnou v souladu se zákonem o ochraně ovzduší. Úřady ji vyžadují vždy po zřízení nového komína, stavebních úpravách domu, změně druhu paliva, před připojením nepoužívaných kouřovodů, napojení nového spotřebiče na komín, podezření na popraskání či jiné poškození spalinové cesty, po komínovém požáru. Revizi navíc nemůže provádět kominík, ale pouze certifikovaný odborník, který je k takovému úkonu způsobilý. Když ovšem revizi nemáte, hrozí vám vysoká pokuta a zároveň vám pojišťovna v případě nějaké škody může jako nechtěný „bonus“ zkrátit pojistku nebo vám může peněžní plnění odmítnout zcela.
Pozor si dejte i na kontroly kotlů a tepelných čerpadel
Tyto by se měly provádět jednou za dva roky, záleží ale na druhu použitého paliva. U pevného paliva je kontrola povinná každé dva roky, stejně jako u kondenzačního kotle. U kapalného pak jednou ročně, stejné je to i s kotlem na plyn. Cena revize plynového kotle se pohybuje do tisícikoruny, u klasického až 3 tisíce korun. Vždy byste měli dostat revizní a technickou zprávu. Pokud ne, dokumenty si vyžádejte a pečlivě uchovejte.
Pročistit svůj komín můžete i svépomocí. Zdroj: Shutterstock
Zákon umožňuje i čištění komínu svépomocí
Vyčistit svůj komín můžete i svépomocí. Usazeniny mechanicky vyčistíte kominickou štětkou, kterou odstraníte dehtové usazeniny padající na dno komína. Ani to ale nezprošťuje povinné kontroly kominíkem jednou za rok. A jedna dobrá zpráva nakonec: nepoužívaný komín, od kterého je odpojený spotřebič i sopouch, tedy napojení do komína, čištění ani kontroly nepotřebuje.
Zdroje: www.ireceptar.cz , chalupari-zahradkari.cz , www.estav.cz ,