Vyhněte se těmto stromům. Mohou vám zničit celou zahradu
Pokud máte větší zahradu, stromy mohou být jejím skvělým doplňkem. Dokážou z ní udělat krásné místo, kde budete rádi trávit čas, a v létě navíc poslouží jako úkryt před přímým slunečním svitem. V neposlední řadě mohou do blízkosti vašeho obydlí přivést celou řadu roztomilých zvířat a stát se jejich domovem. Jenže jsou některé stromy, které na zahradu rozhodně nepatří, protože napáchají více škody než užitku.
Stromy jsou jedním z nejstarších obyvatel planety. Dali by se označit za zelený zázrak, neboť mají velmi významnou roli v ekosystému. Jejich přínosy zdaleka nekončí u toho, že jsou skvělými továrnami na kyslík. Není tedy divu, že se jimi celá řada lidí snaží zaplnit svou zahradu. Existují ovšem takové kousky, které byste v žádném případě neměli na zahradě vysazovat. Pokud se o to pokusíte, mohou Vám ji celou zlikvidovat.
Kanadský poklad, který se dokáže rychle proměnit v nepřítele
Řeč je o některých druzích javoru, kterými vaši zahradu raději neobsazujte. Za zmínku stojí konkrétně třeba javor mléč, který dokáže nadělat pořádnou paseku. Ačkoliv může vypadat velmi elegantně, pro pěstování v menších prostorech není vhodný. Je totiž velmi agresivní a vytlačuje původní stromy. Navíc může bránit vstupu slunce na Váš pozemek, čímž může udusit podrost, bránit růstu původních rostlin nebo snižovat biologickou rozmanitost na Vašem dvoře.
Kromě toho taktéž produkuje mnoho listového opadu. A ten potom může vytvořit spoustu mulče, v němž lze obvykle najít celou řadu škůdců a chorob. Nakonec má javor mléč invazivní kořeny, které dokážou zasahovat do chodníků a příjezdových cest. V horším případě může narušit podzemní inženýrské sítě, což může vést třeba k výpadku vody nebo elektrického proudu. Pokud tedy nechcete naštvat místní elektrikáře, raději si domů přivezte javor maximálně na kanadské vlajce. Na zahradě ho pro jistotu nevysazujte. Vyhnout byste se měli mimochodem i javoru stříbrnému.

Na tento smuteční strom zapomeňte
Pokud by Vás někdy napadlo vysadit na zahradu smuteční vrbu, v žádném případě tento nápad nepřivádějte k životu. Smuteční vrba by totiž mohla být zdrojem nejen Vašich slz, ale taktéž slz všech okolních sousedů. Může se totiž pyšnit velmi pronikavými kořeny, které se snadno dostanou na cizí pozemek.
Červený cedr nechte stavebníkům
Dalším stromem, který se do běžných zahradních podmínek nehodí, je červený cedr. Tento strom, často využívaný ve stavebnictví, může být na zahradě problémový. Jeho kořeny jsou natolik silné a odolné, že jsou schopné zničit nejen chodníky, ale dokonce i samotné základy baráku.

Pozor si dejte i na živý plot
Jilm sibiřský může být používán jako živý plot, avšak dejte si na něj pozor. Má totiž velmi široký a hluboký kořen, který může znepříjemnit život ostatním rostlinám. Pokud se jej stejně rozhodnete vysadit, učiňte tak minimálně 3 metry od jiných rostlin a alespoň 1,5 metru od hranice pozemku. Jilm
Tento vysoký fešák na zahradu nepatří
V tomto případě mluvíme o topolu osikovém, který se v naší krajině vyskytuje nejčastěji. Platí to ale prakticky o všech druzích topolu. Tito vysocí fešáci jsou totiž schopni dorůstat výšky až 35 metrů. Jejich vysazením byste tak ohrozili nejen Váš dům, ale taktéž obydlí nejednoho souseda. Nikdy si totiž nemůžete být jistí, zda nespadne. A to i přesto, že se jedná o poměrně odolný strom. Navíc může bránit průchodu slunečních paprsků na cizí pozemky, což nemusí každý ocenit.
Zdroje: thegardenmagazine.com familyhandyman.com zahradkarskaporadna.cz florianus.cz wikipedia.com