První sníh na dosah: Zima se přihlásí o slovo již zítra
Příchod prvního sněhu je u nás každoročně velkým tématem. Debata se vždy otevírá se svátkem svatého Martina. Ten ani tentokrát svého bílého koně neosedlal, ostatně za posledních deset let se mu to povedlo jen čtyřikrát. První sněhové vločky tak musíme vyhlížet dál.
Vypadá to ale, že už to nebude trvat dlouho a konečně se dočkáme. Mlhy, oblaka nízko na nebi a mrholení, zkrátka typické dušičkové počasí už brzo vystřídá citelné ochlazení. Přesto, že meteorologická zima začíná až 1. prosince a ta astronomická dokonce až 21. prosince, už zítra se zima o slovo přihlásí.
Loňská zima trhala rekordy
S letošním počasím je to všelijaké. Loňská zima byla druhou nejteplejší od začátku měření, rekordy ale padaly i během jara a léta a také podzim byl teplý. Jak to bude dál, nevíme, příroda je totiž nevyzpytatelná. Předpovídání zimního počasí tak představuje hodně nevděčnou disciplínu. Ačkoli se meteorologové zlepšují a na budoucí tři dny dosahují jejich předpovědi úctyhodných 90 %, s těmi dlouhodobějšími je to horší. Roli při nich totiž sehrává celá řada faktorů – od klimatických podmínek až po výkyvy počasí.
Čeká nás spíš mírná zima
Ještě v červnu jsme slýchali, že Česko sevře v chladných měsících tuhý mráz. Zkrátka zima, jak ji známe z obrázků Josefa Lady. Se začátkem listopadu ale meteorologové otočili, teď se přiklánějí spíše k mírné variantě zimy či k zimě s velkými teplotními výkyvy.
Sezónní výhledy očekávají, že zima bude teplotně nadprůměrná a sněhu bude méně, než je dlouhodobý průměr ve střední Evropě. Na dlouhé sněhové období, kdy by sníh ležel třeba měsíc v kuse, můžeme spíš zapomenout. Hlavně v nížinách bude sněhová pokrývka vzácnější a nevydrží příliš dlouho. Na horách se ale na sněhovou nadílku těšit mohou, a to hlavně během ledna a února, kdy sněhové srážky nad střední Evropou vzrostou. Ještě v březnu se pak můžeme dočkat jarního sněžení i na území Česka.

Úřadovat ale může La Niña i polární vír
Do charakteru zimního počasí ale mohou ještě hodně promluvit dva důležité faktory. Prvním je jev La Niña, který se projevuje ochlazením povrchové vody v tropické části Tichého oceánu o 3 až 5 stupňů. To ovlivňuje počasí nejen v Severní Americe, ale i ve velmi vzdálených oblastech. Letošní zimu ho tak můžeme pocítit i na evropském kontinentu. Pokud by se tak opravdu stalo, znamenalo by to vyšší pravděpodobnost výskytu chladnějšího počasí i sněhových srážek v Evropě. Dopady této „malé holčičky“, jak se někdy jev překládá, je však velmi obtížné předpovídat.
Druhým faktorem, který vstupuje do hry, je polární vír. V poslední době se totiž chová jinak, než by se od něj čekalo. Během několika posledních týdnů bylo jeho proudění neobvykle slabé. Mohlo by tak dojít k náhlému oteplování stratosféry, které by mohlo vést k jeho úplnému kolapsu. Když polární vír neudrží nad severním pólem studený vzduch, bude se dostávat i do mírných zeměpisných šířek a přinese silné mrazy a často i sníh. Polární vír navíc nepříznivě ovlivňuje právě La Niña.

Bílé Vánoce a první sněhové vločky
Zvědaví jsme všichni především na to, jestli se letos dočkáme bílých Vánoc. Vypadá to, že i tentokrát si o nich můžeme nechat jenom zdát. Teploty by se na Štědrý den měly pohybovat od 2 do 5 stupňů Celsia. Pravděpodobnější jsou tak přeháňky deštivé než sněhové.
První sníh by se ale mohl objevit už zítra. Úterý sice přinese nejprve déšť, ten však postupně přejde ve sněžení, a to hlavně na horách, konkrétně v polohách na 1 000 metrů nad mořem. Proudit k nám totiž začne chladnější vzduch od severu. V nížinách zatím bude ještě pršet. S koncem týdne by se ale měl sníh dostat i do nižších poloh. Připravit se musíme také na nižší teploty, v mlhách a při nízké oblačnosti zůstanou maximálně do 5 stupňů. V noci při vyjasnění klesnou dokonce až na minus 5 stupňů. Takže je načase vytáhnout pořádné péřové bundy.
Zdroj: In-Počasí, Dotyk, CNN Prima News