Ušetřete za zubaře. Zbavte se zubního kazu v pohodlí domova
Našli bychom dlouhé zástupy lidí, kteří jsou z návštěvy zubaře nervózní. Mnozí z nich mají oprávněnou obavu, že bude s jejich zuby něco v nepořádku. To platí především v případech jedinců, kteří vědomě zanedbávali jejich správnou péči. Důvodů, proč jsou ordinace zubařů často jednou z nejméně oblíbených návštěvních destinací, je pak hned několik.
Když se řekne sousloví zubní (nebo stomatologická) ordinace, nejednomu člověku se zvedne tep a zvýší produkce potu. Jakmile si pak představíme celý arzenál všech možných nástrojů, které mají zubní lékaři k dispozici, nervozita některých z nás se ještě nadále prohloubí. V neposlední řadě se může péče o zuby pořádně prodražit, což se projeví na tloušťce naší peněženky. Existuje však celá řada dostupných preventivních opatření, která jsou velmi efektivní. Díky nim se všem nepříjemnostem, které jsou spojené s návštěvou zubní ordinace, můžeme vyhnout.
Velké nepříjemnosti malých rozměrů
Pokud jste se setkali se zubním kazem, nebo, nedej Bože, s větším množstvím zubních kazů zároveň, jistě víte, o jak nepříjemné setkání se jedná. Zároveň asi tušíte, že zákrok u zubaře může být poměrně bolestivý. Pokud byste se mu rádi vyhnuli, máme pro vás dobrou zprávu. V případě, že se kaz ještě nerozšířil, existuje pár tipů a triků, pomocí nichž se ho můžete zbavit. Jestli se však potýkáte se zubním kazem, který je již rozšířený, raději navštivte zubního lékaře.
Hrozivé infekční onemocnění jménem zubní kaz
Zubní kaz je infekční onemocnění, které postihuje tkáň zubu. Nejdříve se vrhne na zubní sklovinu, kterou i přes její odolnost dokáže zničit. Jakmile se mu to podaří, začne pronikat do hlubších vrstev zubu, načež se nakonec dostane až k samotné zubní dřeni. Pokud se zubní kaz nezačne řešit dostatečně brzy, může způsobit rozsáhlou infekci. V těch nejzanedbanějších případech může zapříčinit dokonce i ztrátu zubu. Pokud ovšem o své zuby pečujete, nemusíte se takových důsledků bát.

Kvůli tomuto se zvyšuje pravděpodobnost vzniku zubního kazu
Existuje několik rizikových faktorů, které mohou do jisté míry přispět ke vzniku zubního kazu. Proto se jim, pokud to je alespoň trochu možné, snažte co nejvíce vyhýbat.
Špatná ústní hygiena
Pravděpodobně již odmala jsme byli nuceni každé ráno i večer k tomu, abychom si čistili zuby. Hitem byly i různé přesýpací hodiny, které odpočítávaly čas, jenž bychom měli čistěním zubů strávit. Některé z nás to možná nebavilo a odmlouvali jsme, ale nyní můžeme rodičům poděkovat. Pokud si totiž nebudeme zuby čistit dostatečně často a pečlivě, můžou se v našich ústech přemnožit bakterie, které způsobují zubní kazy. Nejlépe uděláte, pokud je budete čistit nejen kartáčkem, ale zapojíte do tohoto procesu i mezizubní nitě a vyplachování ústní vodou.
Konzumace sladkých potravin
Informace o tom, že bychom to neměli s konzumací sladkých potravin přehánět, se na nás valí ze všech stran. Proto vás asi nepřekvapí, že to platí i v případě prevence vzniku zubních kazů. Cukr totiž může zapříčinit zvýšenou produkci kyselin v ústech, čímž se zvyšuje riziko jejich poničení a vzniku zubních kazů.
Kouření
Kouření se pro jistotu vyhněte úplně. Kromě celé řady jiných negativních efektů může být příčinou nadměrného hromadění zubního plaku. Tím se snižuje obranyschopnost organismu, který je potom v boji proti bakteriím v ústech méně efektivní.
Domácí léčba zubního kazu
Pokud se potýkáte s kazy rozsáhlého charakteru, raději rovnou navštivte zubní ordinaci. V případě, že je kaz pouze v počátečních stádiích, si na něj ovšem můžete posvítit již doma. Pomohou vám k tomu tyto tipy a triky, o kterých jste možná nevěděli.

Vitamin D
Vitamin D je důležitým prvkem, který hraje mimo jiné roli ve vstřebávání vápníku a fosfátů ze stravy. Právě tyto prvky odstraňují bakterie, které způsobují zubní kaz, ze zubní skloviny. Proto jim můžeme doplňováním vitaminu D ztížit postup. Vitamin D získáte v letních měsících snadno. Stačí k tomu, abyste se vystavili přes den alespoň na pět až třicet minut slunečnímu svitu. Přesný doporučený čas se odvíjí podle fototypu. V zimních měsících můžete sáhnout po doplňcích stravy s vitaminem D, ale s jejich konzumací to raději nepřehánějte. Mohli byste si zadělat na tyto zdravotní problémy.
Kokosový olej
Různé typy olejů se v oblasti prevence zubních kazů používaly již v dobách starověké Indie. Nejefektivnějším olejem je v tomto ohledu pravděpodobně kokosový olej. Ten dokáže díky obsahu kyseliny laurové snižovat kyselost úst a účinně eliminovat bakterie, které způsobují zánět dásní a zubní kaz. Pokud jej chcete v boji proti kazům využít, 10 až 15 minut jej převalujte v ústech, načež ho vyplivněte. Benefity kokosového oleje potvrdili například irští vědci, jeho benefity však zaznamenaly i mnohé domácnosti.
Zdroje: Lidovky.cz Styl.instory.cz Vitalia.cz