Sportovní nápoje mají přírodní alternativu. Odhalte, co vám opravdu pomůže zlepšit výkon
Na poli sportovní výživy se potýkáme každým dnem s velkým přívalem informací. Spolu s nimi přichází a odchází různé stravovací hity, z nichž některé jsou hitem oprávněně, některé nikoliv. Týká se to i různých nápojů zaručujících zlepšení výkonu a regenerace či iontových nápojů, které pravidelně konzumuje mnoho návštěvníků posiloven, běžců nebo jiných sportovců. Ty opravdu dokážou sportovcům k lepšímu výkonu pomoct, ale někdy nenabízejí o mnoho víc než tekutiny, které jsou čistě přírodní a bez umělých přídavků.
O nápojích pro sportovce a iontových nápojích toho bylo napsáno již mnoho. Ze začátku byly vídány především na televizních obrazovkách, kde je pravidelně popíjeli různí profesionální sportovci. Dnes už se s nimi setkáváme na každém rohu. Jsou volně dostupné na pultech supermarketů nejen pro amatérské sportovce, ale i pro běžné lidi, kteří je konzumují třeba i jen čistě pro jejich chuť. Existují však alternativy, které jsou produktem panenské přírody a nenachází se v nich žádné umělé přídavky. A nejen z těchto důvodů mohou být lepší volbou.

Nápoje určené pro sportovce mohou být někdy na škodu
Pravdou je, že iontové i další nápoje pro sportovce dokážou být užitečným hydratačním pomocníkem, v jehož moci je posunout náš výkon do vyšších sfér. Kvůli tomu, že jsou vyráběny uměle, však mohou mít na naše těla i různé negativní efekty. A to obzvláště v případě, že jich konzumujeme více, než je doporučováno, nebo si je dopřáváme i v případech, kdy nesportujeme.
Hlavní ingredience sportovních nápojů
Hlavními ingrediencemi sportovních nápojů jsou povětšinou elektrolyty a cukry, bohužel v nich najdeme ale i různé uměle vyrobené látky. Co se cukrů v těchto nápojích týče, jejich konzumace před nebo při sportovním výkonu nám může být nápomocná, neboť je rychlou dodávkou energie. Pořád se však jedná o stejný cukr, který je tak často zatracován nejen specialisty na výživu, ale dokonce i samotnými doktory. Jeho nadbytek proto může vést ke vzniku obezity nebo různých dalších onemocnění, kterým bychom se určitě nejraději vyhnuli širokým obloukem. Například popíjení sportovních nápojů, pokud máte sedavé zaměstnání a po příchodu domů se věnujete místo sportu počítačovým hrám, je tím pádem čistě problematická záležitost. Sportovním nápojům s obsahem přidaných cukrů se raději vyhněte i v případech, že chcete zhubnout.

Sodík je dobrý sluha, ale zlý pán
Mezi elektrolyty, které se nejčastěji přidávají do sportovních nápojů, patří sodík a draslík. I u nich platí, že klíčem ke zdraví je jejich optimální příjem. V případě sportovců je například často nutné sodík doplňovat z toho důvodu, že jej při výkonu vylučujeme z těla pryč. To ovšem znovu neplatí u lidí, kteří nemají dostatečnou fyzickou zátěž. Přemíra sodíku poté může mít negativní důsledky. Mezi ty patří zvýšení krevního tlaku a zvýšení rizika infarktu. Toto riziko může navíc být vyšší již v případě, že konzumujeme větší množství soli. Právě ta je totiž z velké míry složená ze sodíku. Pokud jste tedy těmi, kdo jsou si schopni do jídla vysypat čtvrt solničky, raději do těla nedodávejte další sodík pocházející ze sportovních drinků.
Sáhněte raději po tomto iontovém nápoji, který je výplodem čisté přírody
Místo uměle vyráběných iontových nápojů, jejichž konzumace má svá rizika, můžete raději sáhnout po kokosové vodě. Její pití přináší našim tělům mnohá pozitiva. Mezi ta patří například její schopnost omezit působení volných radikálů, ale zbystřit by měli i sportovci. V kokosové vodě se totiž nachází významné množství draslíku a sodíku, na jejich bázi fungují právě sportovní nápoje. Díky nim můžeme náš výkon posunout na vyšší úroveň, aniž bychom riskovali, že spolu s nimi do těla dostaneme uměle vyrobená aditiva. Kokosová voda taktéž obsahuje i další minerální látky a vitaminy. Za zmínku stojí třeba hořčík, vápník nebo fosfor, z vitaminů zase vitaminy C a B. Právě obsah těchto prvků dokáže náš výkon ještě nadále vylepšit.
Až budete příště vybírat váš před-tréninkový nápoj, určitě tedy nezapomeňte na kokosovou vodu.
Zdroje: Harvard University 4health.cz rehabilitace.info