Zbavte se zápachu v autě pomocí těchto jednoduchých kroků
Nepříjemné pachy v autě mohou pocházet z různých zdrojů. Ať už jsou to cigarety, domácí mazlíčci, rozlité tekutiny nebo vlhkost, která může vést až k růstu plísní. Naštěstí existují efektivní metody, jak udržet auto svěží.
Zápach v autě může být nejen nepříjemný, ale dokonce i zdravotně závadný. Ne každému totiž voní cigaretový kouř a nelibý odér může vycházet také z klimatizace, která potřebuje vyčistit. Stejně jako se může stát, že si v motorovém prostoru udělají v zimních měsících pelech kuny nebo kočky, které si tam tahají myši a další potravu. Jak tedy v interiéru auta znovu docílit svěží vzduch i bez nákladných profesionálních strojů?
Nejprve najděte zdroj zápachu
Rozlité tekutiny v prvé řadě odsajte nebo vysušte suchým hadrem či kuchyňskými utěrkami. Své udělá v koberečcích například mléko, stačí, aby bylo slunečné počasí a zápach je po pár hodinách nesnesitelný. Postiženou plochu nejprve vyčistěte pracím práškem či gelem s horkou vodou. Na vlhké místo nasypte kočkolit, který absorbuje zbylou vlhkost a zápach. Vykliďte potraviny z kufru a veškeré věci z interiéru, zbavte se všech tlejících a hnijících zbytků. Všechny koberečky a sedačky nejprve důkladně vysajte. Poté metodou mokrého čištění vyčistěte důkladně celý vnitřek vozu od sedaček a podlahy až po přihrádky, palubní desku a odkládací prostory. Ušetříte tím nemalé peníze, mokré čištění totiž patří k nejdražším položkám v myčkách aut. Zvolte si na tuto akci den, kdy je slunečné a suché počasí, aby interiér po proceduře rychle proschl. Hrubých nečistot můžete auto zbavit před generálním úklidem doma na čerpací stanici, kde mají myčku a silný vysavač. Posouvejte sedadla, abyste se dostali s trubicí úplně všude.
Sáhněte klidně po wapce
Na textilní materiály použijte přípravek na tepování koberců, který rozmíchejte ve vodě, všechny tvrdé části vozu důkladně omyjte vodou se saponátem a poté i roztokem vody a octa. Ten totiž působí dezinfekčně a má schopnost neutralizovat pachy. Sedadla a další textilní části vytepujte. Sáhněte přitom po spolehlivém pomocníkovi za pár korun – jedlé sodě, která rovněž neutralizuje zápach. Nechte ji pár hodin působit a vysajte. Nekupujte zbytečně hotové pěny na čalounění, vyjdou dráž. Koberečky vydrhněte kartáčem ručně, v pračce nebo s pomocí wapky. Pokud jste vášniví kuřáci a cigaretový kouř máte v interiéru doslova zakousnutý, zaměřte se s čištěním na B sloupek, stropnici nad oknem i bezpečnostní pásy. Vyčistit je nutné všechny povrchy včetně oken a vyměňte pro jistotu kabinový filtr. Zbytky kouře odstraní ionizátor. Zapněte poté motor a nastavte recirkulaci. Pak už stačí jen zapnout klimatizaci a nastavit na maximální výkon ventilátory. Nakonec nechte vůz vyschnout s otevřenými okny.

Páchnoucí klimatizaci vyvoní ozon i speciální spreje
Jestliže se nepříjemný pach line právě z klimatizace, je nutné ji pořádně vydezinfikovat. Nemusíte jezdit hned do servisu, kde vám klimatizaci vyvoní ozonem, efektivně ničícím plísně a bakterie. Zkuste nejprve zaimprovizovat ve své garáži sami a za zlomek peněz. Na dezinfekci klimatizací jsou totiž v prodejní síti běžně dostupné speciální spreje. Specifický zápach způsobuje v autě převoz domácích mazlíčků, stejně tak mohou potrápit chlupy a srst na sedadlech a v kobercích. Nejprve odstraňte vše vysavačem a následně použijte enzymatické čističe, které rozkládají organické zbytky.

Jak zamaskovat zbytky zápachu?
Všechny ozdravné čistící procedury máte za sebou, a vaše auto stále nevoní jako rozkvetlá louka? Zkuste zbytkové pachy přebít přírodními osvěžovači vzduchu, jako jsou kávová zrna nebo nejrůznější druhy aromatických koření. Kupte si jemně vonící závěsy nebo lahvičky s esencemi. Alespoň jednou ročně pak navštivte kvalitní autoservis, kde vám profesionálové provedou důkladné čištění všech součástí klimatizace a kontrolu množství chladiva a oleje v systému. Nechte si „odkarbonovat“ výfuk, i ten může být zanesený zplodinami a silně zapáchat. Nezapomínejte auto větrat, zvlášť po delší jízdě.
Zdroje: tn.nova.cz , www.ceskykutil.cz , ittb.cz