Muž obral recyklační stroj o více jak milion jednou lahví
Recyklování je jistě velkým tématem. V našich končinách lze recyklovat skleněné lahve od piva a dalších nápojů, ale například na Slovensku tak lze učinit i s plechovkami. Diskuse o rozšíření recyklování však probíhá a je jen otázkou času, než bude něco takového zavedeno. Vždy se však najdou jedinci, kteří se naučí systém nějakým způsobem podvádět.
Ať už vznikne téměř jakákoliv iniciativa, zpravidla kolem ní vyroste byznys či nějaké průmyslové odvětví. A tyto systémy jsou často plné chyb, hlavně během prvních roků jejich fungování. Proto se vždy najde někdo, kdo se naučí těchto chyb využít ve svůj prospěch. Na první pohled se totiž zdá, že se jedná o zločin bez oběti. Nemusí tomu však nutně být.
Vracení PET lahví a plechovek se chystá i u nás
Ministerstvo životního prostředí u nás v minulosti připravilo novelu zákona, která by rozšiřovala recyklování vratných obalů i na plechovky a PET lahve. Za lahve a plechovky si tak připlatíme o výši zálohy, která se nám však posléze vrátí – pokud se nerozhodneme tento odpad stejně vyhazovat do košů a popelnic určených na tříděný odpad.
Cílem tohoto kroku by však mělo být právě snížení množství tříděného odpadu v popelnicích, ale zároveň i na ulicích, nebo v přírodě. Vidina pár korun za lahev leckoho přiměje k tomu, aby svoji prázdnou nádobu neodhodil jen tak do trávy třeba z okna jedoucího auta.
Proti novele však vystupuje i řada odpůrců. Mezi nejčastější obavy patří dopady na rozpočet, nabourání současného systému třídění, ale i dopad nových povinností na obchody. Novela by pak měla přijít nejdříve v polovině roku 2025.

Podvádění systému – máme se tu také bát?
Každý nově vzniklý koncept s sebou nese řadu chyb, které hbitý a morálně nezatížený jedinec dokáže rychle využít k tomu, aby se obohatil. Patří k tomu například využívání chyb v programování strojů, vyvíjení softwaru k hackování nezabezpečených aplikací, či jiné formy podvodů.
Páchání takovéto trestné činnosti se může na první pohled zdát, jako zločin bez oběti, který by snad nebylo ani třeba řešit. Často tím však vzniká škoda, která dosahuje astronomických částek a která zaměstnává nepřeberné množství lidí, na které tyto ztráty mají dopady. Proto se nikdo nemůže divit, že si na něj správci zákona dříve či později došlápnou. Podobně, jako se to stalo jednomu německému prodavači.
Mazaný prodavač a jediná lahev
Jeden prodavač malého obchodu v německém Kolíně nad Rýnem si ve své provozovně modifikoval stroj na vracení PET lahví. Tím se mu podařilo okrást systém o desítky tisíc eur.
Německý systém zálohovaných lahví je poměrně jednoduchý – vložíte lahev do stroje, zmáčknete tlačítko, vezmete si účtenku a dostanete pár centů. Tento prodavač však přístroj ve své prodejně modifikoval pomocí magnetického sensoru a jakéhosi dřevěného tunelu, které do přístroje umístil. Tím si zajistil možnost vložení lahve, přijetí vrácených peněz, a posléze odebrání lahve z přístroje před tím, než by jím byla sešrotována. A toto pak činil opakovaně.
Německý prodavač ke svému podvodu použil jen jedinou lahev. Tu pak použil celkem 177 451 krát, čímž si zajistil výdělek 44 326,75 €, což je v přepočtu přibližně 1 122 000 korun. Skutečně se tedy jedná o obrovité číslo. Do přístroje pak podvodník investoval přibližně 5 000 € – poměr ceny ku výkonu byl tedy skutečně nezměrný.

Do chládku na deset měsíců
Obžalovaný podvodník byl pak německým soudním systémem odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody ve výši deseti měsíců. Soudce tento výkon označil jako „logistický mistrovský tah“ a sdělil své přesvědčení, že se obžalovaný některé dny musel věnovat pouze prohánění lahve strojem a ničemu jinému. Není jasné, jak dlouho to pachateli trvalo, ale celý proces musel být extrémně časově náročný. Sám obžalovaný k tomuto uvedl, že kvůli nudě během činnosti poslouchal alespoň rádio.
Soud se taktéž domnívá, že tento podvod s nejvyšší pravděpodobností nebude ojedinělý. Deutsche Pfandsystem Gesselschaft, systém zodpovědný za distribuci těchto přístrojů, si podvodu nevšiml po téměř celou dobu jeho trvání. Na stopu je přivedl až anonymní tip, na základě kterého byl na provozovnu vyslán detektiv.
zdroje: seznamzpravy.cz thelocal.de