Přepište učebnice, vznikne šestý oceán
Na základní škole nás všechny učili, že se naší planetě nachází pět oceánů a sedm světadílů. Zrovna tak jsme se museli naučit, jak vypadá zemské jádro a z čeho je složeno. Jenže tehdy nebyla spousta informací, které jsou již dnes volně dostupné, k dispozici. Navíc díky novým vymoženostem a technologiím vyplouvají na povrch stále nové poznatky, které v některých případech boří informace, jež jsme donedávna považovali za správné.
Nyní k zástupu informací, které čekají v učebnicích na přepsání, s vysokou pravděpodobností přibyde informace o nalezení šestého oceánu. K Atlantskému, Severnímu ledovému, Tichému, Indickému a Jižnímu přibyde zřejmě oceán, který byl nalezen pod zemským povrchem. Jak by se měl jmenovat, ještě nikdo neví, nicméně neoficiálně padl názor, že by mohl být pojmenován jako Podzemní. Jeho konečné pojmenování ovšem ponechme vědeckým týmům.

Oceán hluboko pod zemským povrchem.
Jak bylo již zmíněno, nově nalezený oceán se nenachází přímo na zemském povrchu, nýbrž hluboko pod zemí. Konkrétně byste ho nalezli 700 kilometrů pod zemským povrchem. Jelikož jsme se zatím dostali nejdále 12 262 metrů pod povrch, tak si však zatím nemusíme dělat plané naděje, že bychom měli šanci jej na vlastní oči spatřit. V hloubce 700 kilometrů pod povrchem panují totiž nesnesitelné teploty, které by naše těla nevydržela. Jak je ovšem možné, že se v takových podmínkách udrží voda? Takovou otázku si kladli i vědci, kteří tento objev učinili.

Zázračný minerál jménem ringwoodit
V roce 2014 došli američtí vědci k zjištění, že se hluboko pod zemským povrchem nachází vzácný minerál, který pojmenovali ringwoodit. A jeho objev zcela přepsal všechno, co jsme doposud znali o koloběhu vody. Na rozdíl od jiných minerálů má totiž ringwoodit jedinečnou schopnost, která spočívá v tom, že dokáže zachycovat vodu ve své molekulární struktuře, a to nikoliv v kapalné formě, ale ve formě hydroxidových iontů. Abyste měli představu, o co jde, přeložíme vám toto zjištění do běžně používaných termínů. Zjednodušeně by se dalo říci, že ringwoodit funguje jako taková houba, která do sebe dokáže nasát vodu v jakémsi „čtvrtém skupenství“, které není ani kapalné, ani plynné. To tato hornina dokáže díky své zvláštní struktuře, která je doposud nevysvětlitelná. Na rozdíl od vody na Zemi je voda nalezená v ringwooditu navíc tolerantní k teplu a odolává extrémním teplotám.
Zbrusu nový a rovnou zdaleka ten největší?
Ačkoliv jsme o tomto podzemním oceánu neměli doposud žádné tušení, rovnou by se mohl stát tím největším na světě. Tím by převzal pomyslné žezlo od Pacifiku, který byl dlouhé roky považován za ten nejrozsáhlejší. Vědci dokonce odhadují, že i za předpokladu, kdyby bylo v ringwooditu obsaženo pouze 1 procento vody, obsahovala by tato hornina třikrát větší množství vody než všechny oceány světa dohromady. Takové zjištění by mohlo opravdu zcela změnit naše aktuální vnímání světa.
Převratné zjištění, v jehož moci je změnit naše chápání světa
Existence tohoto podzemního oceánu může mít dalekosáhlé důsledky pro naše chápání koloběhu vody na Zemi a geologických procesů. To mimo jiné vyvolává otázky ohledně možného koloběhu vody, který se odehrává mezi zemským povrchem a zemským jádrem. Tento pohyb vody by dokonce mohl mít vliv na sopečnou aktivitu či zemětřesení. Jeho důkladné prozkoumání by tak mohlo pomoci v boji proti těmto ničivým fenoménům.
Vědci pokračují ve studiu tohoto nově objeveného oceánu, a tak můžeme očekávat, že se dozvíme více nejen o jeho složení, ale taktéž o jeho celkovém rozsahu a roli při utváření historie Země. Více se zatím můžete dozvědět ve videu, které najdete vespodu tohoto článku.
Zdroje: Pressnewagency.org iflscience Ncesc.com Themorningnews.com Industrytap.com