Štěnice mohou napadnout i váš domov. Zbavit se jich ale dá snadno
Hmyz je jedním z nejrozšířenějších zástupců zvířecí říše. I když má v přírodě svou nepostradatelnou roli a například včely byly dokonce během zasedání Královské geografické společnosti v Londýně oficiálně prohlášeny nejdůležitějším hmyzem na planetě, pro lidi je často setkání s ním čirou nepříjemností. A zdaleka nejde pouze o to, že je hmyz otravný, ale mnohdy se v něm skrývá obrovské nebezpečí, které je lidským zrakem zcela neviditelné.
Tito drobní tvorové jsou totiž přenašeči nejednoho onemocnění. Vyhlášeným králem zabijáků ve zvířecí říši je z tohoto důvodu komár, který dle statistik zapříčiní přibližně milion lidských úmrtí ročně. Pro srovnání hadí uštknutí zabije každoročně 50 000 lidí, což je mnohonásobně nižší číslo. Nyní se ale pojďme společně zaměřit na jiný hmyzí problém, který je nám v Česku dobře známý.
Každoroční válka
Štěnice sice nepatří mezi vyhlášené zabijáky, nicméně setkání s nimi je i tak považované za velmi nepříjemnou záležitost. Každým rokem s nimi bojuje tisíce domácností a známé jsou i případy, kdy se masivně rozšířily na studentských kolejích. Trápily například studenty na pražském Strahově nebo na Masarykově univerzitě, kam je dle vyjádření samotného vedení kolejí pravděpodobně přivezli zahraniční studenti v rámci programu jménem Erasmus.
Jak poznám, že je mám doma
Než se budeme pouštět do jakýchkoliv procedur, které slibují zneškodnění štěnic, je žádoucí si prověřit, zda se opravdu potýkáme právě s tímto hmyzem. Zbystřit byste měli tehdy, pokud se pravidelně probouzíte se štípanci, které svým vzhledem připomínají štípance od blechy nebo komára. Z kůže některých lidí štípnutí od štěnic během krátké chvíle zmizí, ale citlivé osoby jej tam mohou mít celé měsíce. To samé by se dalo říct i o velikosti štípnutí, které má v průměru několik milimetrů až centimetrů. Komplikací v odhalování štěnic může být fakt, že pokud na ně nejste alergičtí, nemusí se pokousání od nich vůbec projevit.
Kde kousance od štěnic hledat?
Kousnutí od štěnic se nejčastěji objevuje na místech, která nejsou krytá oblečením, takže půjde především o nohy, paže, záda nebo krk. Častěji najdete kousanců více u sebe, ale nemusí to být vždy pravidlem. Samotné kousnutí ovšem k potvrzení výskytu štěnic nestačí. Pro 100% jistotu je nutné, abyste našli dospělou štěnici, kterou poté porovnáte s fotografiemi. Pro základní představu není od věci, když budeme vědět, že je jejich tělo ploché, má červenohnědé zabarvení a je velké 1 až 7 milimetrů.

Jak se zbavit?
Štěnice mají schopnost rychle se rozmnožovat, vedou skrytý život, a navíc jsou nezřídka odolné proti běžným hygienickým přípravkům. Aby toho nebylo málo, žijí 6 až 12 měsíců a k tomu vydrží dlouho bez potravy, což je dělá vytrvalým parazitem. Pro začátek doporučujeme provést důkladný úklid. Pečlivě vyluxujte celou domácnost a projděte především lůžkoviny, matrace i konstrukce postelí. V těch se totiž nachází až 85 % všech štěnic. Pokud během tohoto procesu narazíte na nějakou štěnici, ihned ji vysajte.
Po luxování se zaměřme na ložní prádlo, které je uskladněné poblíž postelí. Dejte jej do igelitových pytlů a následně vyskládejte do pračky, kde nastavte teplotu praní na 60 stupňů Celsia. Pomoci může taktéž sušení v sušičce na 45 stupňů Celsia. Tento proces je nutné opakovat několikrát.

Další možností je použití komerčně prodávaných přípravků na hubení štěnic, ale tady by bylo vhodné zmínit, že nemalé množství štěnic je bohužel na komerčně prodávané přípravky rezistentní. V případě, že si nevíte rady, je proto nejlepším rozhodnutím zavolat co nejdříve na pomoc odborníky na hubení štěnic, kteří mohou provést i ta nejúčinnější opatření, jež by jinak bylo nebezpečné provádět na vlastní pěst.
Zdroje: khsstc.cz damskydenik.cz statistikaamy.csu.gov.cz prolekare.cz aktualne.cz