Kouše vás pes do ruky? Může být ve stresu, nebo vyhledává nové chutě a vůně
Pokud je stisk ruky hravý a jemný, není potřeba se kvůli takto laděnému psímu chování znepokojovat. Zpozornět byste ovšem měli v případě, kdy je vám kousání do ruky či paže nepříjemné nebo přímo bolestivé. A co víc? Tyhle zvláštní móresy v chování pejsků nemusí být vůbec doménou nevyzrálých štěňat, objevit se totiž může i u dospělých jedinců. Jaké je vysvětlení a skrytý význam psího kousání? Podle řady chovatelů psů se může jednat o důsledek příliš málo podnětů během vaší nepřítomnosti. Příčin ale může být celá řada, ať už jde o úzkost, nudu nebo přebytek energie. Pejsci také tímto způsobem vyhledávají nové chutě a vůně.
Ne vždy a všem je ale podobná psí hra příjemná, a ne vždy tímto způsobem hravý pejsek svého pána radostně vítá. Tak si to lze vyložit spíše v případech, kdy pes ruku pouze vezme vaši ruku do tlamy a nestiskne, přičemž ruku jen lehce podrží. Pokud se vám zdá, že se při této činnosti pejsek směje, můžete to brát jako přátelské gesto a vyjádření jeho hluboké citové náklonnosti k vám. Stisk psích čelistí může být ovšem někdy tak silný, že dojde až ke krvácení či zranění. Ještě horší následky to může mít, pustí-li se tímto způsobem váš pes do cizí ruky, třeba venku na procházce, kdy jej necháte chvíli na volno a bez náhubku. I když ve velkém množství případů pejsek tímto způsobem jen prozkoumává svět, a i když je kousání přirozené chování psů, které u nich odbourává stres, je potřeba psa odmalička učit, že lidské ruce ani paže se opravdu nekoušou. Je to stejné jako s malým dítětem, které také vše, co najde, zkoumá okamžitě v ústech.

Pejska utahejte venku
Pokud se tak chcete vyhnout ostrým zoubkům zarytým ve své dlani či paži třeba při vášnivé vítačce po návratu domů, pejska před odchodem řádně vyvenčete a házejte mu aporty. Zkrátka jej pořádně utahejte. Jiná rada psích chovatelů stojí na důsledném a důrazném zákazu „ne“, případně „nesmíš“. Klidně zvyšte hlas nebo použijte hrubší tón. Pokud pes přesto při vašem příchodu vyvádí a chce vás kousat do rukou, prostě jej ignorujte, dokud se nezklidní. Nebo rozptylte pozornost vašeho čtyřnohého parťáka hrou. Zkuste okamžitě přesměrovat jeho pozornost na jakoukoli jinou hračku, než je právě vaše dlaň. Jakmile pes poslechne, pochvalte ho a odměňte pamlskem. Také jej naučte, že kousání bolí. Důrazné „au“ a váš odchod z místa hry ho brzy přiměje pochopit, že tento způsob komunikace se vám nezamlouvá. V těchto situacích můžete také trénovat povel „pusť“. Kousání je totiž zábava jen pro něj, ne však pro vás. Pamlsek pak dořeší nepříjemnou situaci. S plnou tlamou dobrot totiž psa ani nenapadne chtít vám zarýt své ostré zoubky znovu do dlaně.
Hravý, ale vyrovnanější
Nezapomínejte ani na socializaci svého pejska s jinými štěňaty i dospělými psy. Jedině při hře s ostatními se skutečně naučí, kdy je stisk ještě hravý, a kdy už bolí. Poraďte se s veterinářem, profesionálním trenérem či chovatelem psů, pokud pes nereaguje na vaše dobře míněné podněty. Poskytujte svému mazlíčkovi dostatek hraček a kousacích pomůcek pro vybití energie a uklidnění. Pravidelný výcvik a trénink poslušnosti pomohou upevnit váš vzájemný vztah. Vyhněte se naopak trestům, které by mohly vést k vyvolání úzkosti nebo stresu. Na konci této cesty bude stále hravý, ale o to vyrovnanější parťák s dobrou sebekontrolou.
Zdroj: Hafster, Dumazahrada, Deník