Tyto základní chyby ničí váš telefon. Vyvarujte se jim a ještě ušetříte na elektřině
Telefony jsou nedílnou součástí našeho života a proto není překvapením, že stav baterie je pro nás nezbytně důležitou informací. Nabíjení telefonu se tak stalo pravidelnou činností, kterou děláme stejně často jako například čištění zubů. I při nabíjení je potřeba dodržovat určitá pravidla. Jinak totiž hrozí, že si baterii trvale poškodíte a navíc ještě zaplatíte vysoké částky za elektřinu.
Přestože většina z nás nabíjíme telefon prakticky každý den, stále se dopouštíme různých nešvarů a špatných návyků, kterými si můžeme telefon nenávratně zničit. Baterie v dnešních chytrých telefonech jsou totiž vyrobeny na určitý počet nabíjecích cyklů. Následně efektivita klesá, nabíjení se může začít prodlužovat a baterie už nemusí nevydrží to co dřív.
Nula i 100 je špatně
Pokud chcete, aby vám baterie co nejdéle vydržela, nenechávejte ji klesnout na 0 a naopak ji ani nenabíjejte na 100 %. Nejlepší je totiž takzvaná zlatá střední cesta, tedy držet telefon konstantně mezi 20 a 80 procenty. „Nemá ráda, když je plně nabitá a teplá,“ řekl pro web Gear Patrol zakladatel společnosti Cadex Electronics Isidor Buchmann. „V tomto středovém používání získáte mnohem více cyklů, než kdybyste plně nabíjeli a vybíjeli,“ dodal. Ušetříte tak co nejvíce nabíjecích cyklů a prodloužíte životnost.

Dopřejte mu odpočinek
Všichni si rádi v noci v klidu odpočineme a přesně to má rád i váš telefon. Nabíjení přes noc se sice může zdát jako velmi praktické, ale pozor na to. Nejenže tím spotřebovává nemalé množství energie, ale také navíc opotřebováváte baterii.
Nabíjejte telefon bez přerušení
Znáte to, dáte telefon konečně do nabíječky, ale v tu chvíli vám hned začnou všichni volat a psát zprávy. Mnoho z nás proto nabíjející se telefon chytne do ruky a klidně na něm pracuje. Jenže to mu rozhodně neprospívá. Nabíjení je pro telefon poměrně náročný proces a odborníci ho proto doporučují nechat v klidu. Nejenže tím prodloužíte životnost baterie, ale telefon se navíc rychleji nabije.
Pozor na kryt
Velmi častou chybou, kterou si mnoho z nás ani neuvědomuje, ale má obrovský vliv na výdrž baterie, je nabíjení telefonu s krytem. Při nabíjení totiž vzniká teplo, které musí mít možnost bezpečně unikat. Tomu právě kryt brání a způsobuje zbytečné zahřívání nejen baterie, ale i dalších vnitřních součástek telefonu. Je tedy lepší, když před nabíjením z telefonu kryt sundáte a necháte ho „volně dýchat“.

Ani horko ani zima
U teplot ještě na chvilku zůstaneme. Příliš vysoké nebo naopak příliš nízké teploty nedělají dobře nám, natož pak telefonu. Ideální teplota pro telefon se pohybuje zhruba mezi 10 a 40 stupni. Více nebo méně a riskujete nenávratné poškození. V létě proto nenechávejte telefon na přímém slunci a v zimě se vyvarujte tomu, ho nechat například zavřený v autě, kde teplota velmi rychle klesá. Oba dva extrémy se vám na výdrži baterie ošklivě podepíší.
Originální nabíječka je základ
K většině nově zakoupených telefonů dostanete, nebo máte možnost si zakoupit, originální nabíječku, která je vyrobena přímo pro váš typ telefonu. Neoriginální nabíječky mohou dodávat příliš mnoho nebo příliš málo energie, což baterii rychle opotřebovává. I když je lákavé sáhnout po levnější alternativě, pokud se vaše originální nabíječka ztratí nebo rozbije, tak to co ušetříte na neoriginální nabíječce, můžete později prodělat na poškozené baterii.
Zdroje: Gadgets Now, Gear Patrol